Krzesełka schodowe i platformy schodowe – porównanie tych urządzeń

Główną różnicą pomiędzy urządzeniami typu platforma schodowa i krzesełko schodowe jest fakt iż platforma schodowa jest dedykowana do transportu osoby na wózku inwalidzkim, a krzesełka schodowe jest dedykowane dla osoby do transportu w pozycji siedzącej. Na platformę najeżdża osoba będąca na wózku inwalidzkim, a na krzesełku siedzi sama osoba.

Małe krzesełko na schody

Porównanie platformy i krzesełka schodowego

Z powyższego faktu wynika kolejna różnica w udźwigu. Platformy schodowe mają większy udźwig np. w przypadku platformy Ascendor to około 225 kg, platfromy Logic to około 250 kg. Platformy z założenia mają udźwig od 200 do 300 kg. W przypadku krzesek schodowych ten udźwig to około 120 kg w porywach do 150 kg.

Sposób montażu szyny jezdnej też jest różny w przypadku platformy i krzesełka. W przypadku platformy schodowej standardem jest montaż szyny jezdnej do ściany. Prowadnica zbudowana jest najczęściej z dwóch oddzielnych rur: górnej i dolnej montowanej do ściany. W platformach schodowych jeżeli nie mamy ściany o dobrych parametrach czyli ściany nośnej montuje się specjalne słupki na stopniach schodów, a dopiero do tych słupków montuje się szynę jezdną.

Jeżeli mówimy o krzesełku schodowym szynę jezdną montuje się do stopni schodów. W krzesełkach schodowych montaż do ściany jest jedynie opcją dodatkową. Nie wszyscy producenci to udostępniają. Np. w krzesełku Otolift TWO, czy Modul Air jest możliwy montaż szyny jezdnej do ściany. Ta szyna nadal stoi na stopniach schodów, a jedynie do ściany montuje się ją i stabilizuje by się nie przesuwała.

Jakie wielkości ma krzesełko i platforma schodowa?

Kolejną różnicą są gabaryty urządzenia zarówno krzesełka jak i platformy. Krzesełko schodowe generalnie jest mniejszym urządzeniem niż platforma. Potrzebuje do montażu także węższych schodów. Przyjmuje się, że minimum to jest 75 cm szerokości schodów. Wtedy po takich schodach można wygodnie jeździć krzesełkiem. W przypadku platformy takie minimum to 110 cm szerokości schodów. Dodatkową kwestią jest ilość dostępnego miejsca przed schodami. Przed pierwszym stopniem platforma potrzebuje około 150 cm, krzesełko potrzebuje około 50 cm. Te wymiary są bardzo orientacyjne i zależne od modelu urządzenia, od kąta nachylenia schodów czy od rodzajów podestu jezdnego.

Jakie są różnice w cenie obu urządzeń?

Kolejną różnicą jest cena urządzenia dźwigowego. Krzesełko schodowe proste to około 12 tys złotych. Platforma schodowa prostoliniowa to około 35 tys złotych. W przypadku krzesełka krzywoliniowego koszt zaczyna się od kwoty 30 tys złotych, w przypadku platformy wjeżdżająca na pierwsze piętro to około 65 tys złotych.

Mała winda domowa
Platforma schodowa dla osoby niepełnosprawnej

Czy krzesełko i platforma schodowa są w czymś podobne?

Są oczywiście także i podobieństwa obu urządzeń. Zasady działania są podobne. Oba urządzenia są napędzane silnikiem eterycznym prądu stałego. Ten silnik zasilany jest z akumluatorów. W krzesełku zazwyczaj mamy dwa akumulatory a w przypadku platformy cztery. Sposób sterowania jest też podobny. Zarówno krzesełkiem jak i platformą możemy sterować za pomocą pilotem zdalnego sterowania lub guzikami znajdującymi się na podłokietnikach lub na panelu sterowniczym.