Platformy schodowe

Winda schodowa

Platformy schodowe to przede wszystkim urządzenia przeznaczone dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Jeśli zatem jesteś osobą niepełnosprawną, która ma trudności w pokonaniu schodów w miejscu swojego zamieszkania, w niniejszym artykule zapoznamy Cię z platformami schodowymi.

Platforma schodowa dla osób niepełnosprawnych.
Tania platforma schodowa.

Montaż platformy schodowej jest możliwy na schodach w domach, blokach, wewnątrz i na zewnątrz budynku. Przystosowane zostały do działania w zmiennych warunkach atmosferycznych, co gwarantuje brak awarii nawet zimą. W zależności od rodzaju schodów, jakie mamy do pokonania, mamy do wyboru dwa rodzaje platform: platformy prostoliniowe – do montażu na schodach prostych oraz platformy schodowe krzywoliniowe – do montażu na schodach o zmiennym kącie nachylenia, krzywoliniowych czy zabiegowych.

Środki finansowanie dla osób niepełnosprawnych.
Dofinansowanie PFRON dla osób niepełnosprawnych.

W jaki sposób działa platforma schodowa?

Nowoczesne platformy schodowe zajmują niewiele miejsca na schodach, co ułatwia korzystanie z nich wszystkim domownikom. Windy montowane są do ściany lub na specjalnych słupkach. W zależności od rodzaju platformy porusza się ona po prostej lub krzywoliniowej szynie. Udźwig platform schodowych to nawet 300 kg.

Urządzenia te posiadają szereg funkcji zabezpieczających użytkownika, takich jak barierki bezpieczeństwa, czujniki zatrzymujące platformę po napotkaniu przeszkody czy alarm. Obsługa platformy jest możliwa dzięki pilotowi zdalnego sterowania oraz wyświetlaczu, który znajduje się na urządzeniu. Najazd na platformę odbywa się standardowo z boku oraz dzięki opcji frontowej, która jest wykorzystywana, jeśli przed schodami nie ma wystarczającej przestrzeni.

Sprawdź, jak działa platforma schodowa, oglądając przygotowany przez nas film:

Platforma schodowa czy winda domowa Stiltz?

Które urządzenie wybrać – windę domową Stiltz, czy platformę schodową? W przypadku schodów znajdujących się na zewnątrz budynku – rozwiązanie będzie proste, musimy wybrać platformę schodową. Jeśli jednak montaż jest w domu, warto zastanowić się nad:

  • gdzie mamy więcej przestrzeni – na schodach, czy w pomieszczeniach?
  • które urządzenie będzie dla nas wygodniejsze i czy tylko my będziemy z niego korzystać, czy również inni domownicy?
  • jaki posiadamy budżet?

Nie wiesz, które urządzenie lepiej sprawdzi się w Twoim domu? Zapraszamy do kontaktu – nasi specjaliści chętnie udzielą Ci niezbędnych informacji i pomogą w odpowiednim wyborze!

Więcej informacji o platformach schodowych znajdziesz w naszych artykułach:

Platforma schodowa dla osób niepełnosprawnych Ascendor PLG7 (kliknij aby dowiedzieć się więcej)

Montaż windy dla osób niepełnosprawnych w bloku (kliknij aby dowiedzieć się więcej)

Porównanie platform schodowych na szynie prostej  (kliknij aby dowiedzieć się więcej)