Prosta winda Stiltz czy mała winda krzesełkowa – która jest tańsza?

Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, możesz wybrać jeden z kilku sposobów likwidacji barier architektonicznych. Najbardziej komfortowym rozwiązaniem jest niezwykle cicha i prosta winda Stiltz. Zanim jednak złożysz zamówienie, poznaj pozostałe typy dźwigów, m.in. najprostsze urządzenie do transportu osób, czyli małą winda krzesełkowa.

Mała winda do domu.
Najtańsze krzesełko schodowe.

Ten artykuł przeczytasz zaledwie w 5 minut. Dzięki niemu dowiesz się:

  • jaka jest najtańsza winda do domu?
  • ile kosztuje mała platforma dla niepełnosprawnych?
  • kiedy warto wybrać małą windę domową Stiltz?
  • kiedy wybrać prostą windę krzesełkową?

Mała winda na schody – idealna dla seniora

Krzesełko schodowe, bo to o nim mowa, pozwala transportować po schodach jedną osobę starszą lub niepełnosprawną. W przeciwieństwie do małej windy (kliknij aby przeczytać więcej) Stiltz można je zamontować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku – domu lub bloku. Wybór prostej windy krzesełkowej pozwoli Ci najszybciej i najtaniej usunąć bariery architektoniczne. Dzięki temu rozwiązaniu jednocześnie zyskasz najwięcej miejsca, ponieważ nieużywany minidźwig można łatwo złożyć.

Zobacz, jakie są kluczowe różnice między windami dla osób niepełnosprawnych!

Windy Schodowe

Ile kosztuje najprostsze urządzenie do transportu osób, a winda krzesełkowa?

Jaka jest cena krzesełka dla seniora? To zależy przede wszystkim od modelu urządzenia oraz długości i kształtu schodów. Najtańsze są małe windy, które poruszają się po torze prostoliniowym – ich ceny wynoszą 9 do 14 tys. zł.

Krzesełka schodowe krzywoliniowe, a więc urządzenia, które można zamontować na schodach krętych, zabiegowych lub wielobiegowych są już znacznie droższe. Windy krzywoliniowe, które pokonują jedno piętro kosztują min. 26 tys. zł, a dźwigi przemierzające od 2 do 4 kondygnacji – ok. 45-50 tys. zł.

Winda dla niepełnosprawnych Koszalin.
Krzesełko schodowe Acorn.

Mała platforma dla niepełnosprawnych – zastosowanie i cena

Inną, nieco droższą windą schodową jest platforma, która służy do transportowania między piętrami osoby na wózku inwalidzkim. W przeciwieństwie do windy dla niepełnosprawnych Stiltz TRIO pozwala ona przewozić tylko jedną osobę i porusza się w tzw. biegu schodów. Podobnie jak krzesełko schodowe może być natomiast montowana na schodach wewnętrznych lub zewnętrznych.

Cena prostej platformy dla niepełnosprawnych zależy m.in. od kształtu schodów. Platformy schodowe na torze prostoliniowym kosztują min. 35 tys. zł. Ceny urządzeń poruszających się po torze krzywym rozpoczynają się od 50 tys. zł. Reasumując: wszystkie windy schodowe są tańsze od podnośników Stiltz. Nie dorównują im jednak komfortem użytkowania, możliwościami montażu oraz designem.

Dofinansowanie środków dla osób niepełnosprawnych.
Dofinansowanie PFRON dla osób niepełnosprawnych.
Prosta platforma dla niepełnosprawnych.
Mała platforma dla niepełnosprawnych pozwala przewozić 1 osobę na wózku inwalidzkim.

Co lepiej wybrać – małą windę Stiltz czy prostą windę krzesełkową?

  • Krzesełko schodowe – zalety i wady

Prosta winda krzesełkowa jest niewielka i może poruszać się nawet po bardzo wąskich schodach. Koszt jej zakupu jest zdecydowanie tańszy od innych urządzeń do likwidacji barier. A szybki czas dostawy jest nieoceniony w przypadku nagłego pogorszenia się stanu zdrowia osoby starszej lub niepełnosprawnej. Minusem krzesełka schodowego jest jednak to, że może ono przewozić tylko jedną osobę.

  • Winda Stiltz – zalety i wady

Z kolei mała winda domowa to urządzenie, które zlikwiduje bariery architektoniczne i jednocześnie zwiększy standard życia całej rodziny. Winda jednokondygnacyjna może transportować 2 osoby, a nieco większy podnośnik dwukondygnacyjny przewiezie 3 pasażerów lub osobę niepełnosprawną z opiekunem. Urządzenie to sprawdzi się więc doskonale w dużym, nowoczesnym domu, rodzinie wielopokoleniowej lub w budynku zamieszkiwanym przez kilka osób starszych.

Przewagą wind Stiltz nad krzesełkami schodowymi jest też niezwykle cicha praca oraz efektowny wygląd, podkreślony przez energooszczędne oświetlenie LED-owe. Ich zaletą jest również możliwość montażu w niemal każdym miejscu w domu. Przeszkodą w zakupie może być jednak wysoka cena urządzenia.

Winda dla dwóch osób - starsi rodzice.
Po lewej stronie prosta winda elektryczna Stiltz DUO, a po prawej – cicha winda dla niepełnosprawnych TRIO.

Nie jesteś pewien, którą windę wybrać? Zadzwoń, aby porozmawiać o wszystkich różnicach między małą windą krzesełkową, prostą platformą dla niepełnosprawnych a podnośnikiem Stiltz. Zapytaj też o 2 dodatkowe urządzenia do transportu osób – windy pionowe Kali oraz schodołazy.

Kliknij przycisk i zadzwoń do nas!

Skontaktuj się z naszym doradcą.

FAQ

Czym się różni mała winda krzesełkowa HomeGlide od prostej windy elektrycznej Stiltz DUO?

Obydwa urządzenia pozwalają trwale zlikwidować bariery architektoniczne w domu, lecz istnieją między nimi znaczące różnice, m.in.:

miejsce montażu – krzesełko schodowe HomeGlide porusza się tylko wzdłuż schodów, podczas gdy mała winda Stiltz DUO może być zamontowana w niemal dowolnym miejscu;

sposób transportowania – prosta winda krzesełkowa przewozi pasażera w pozycji siedzącej, a podnośnik Stiltz transportuje 1 lub 2 osoby w pozycji stojącej;

cena – koszt zakupu i montażu windy domowej na jedną kondygnację rozpoczyna się od 70 tys. zł. Jest on kilkakrotnie wyższy od kosztu założenia krzesełka schodowego na torze prostoliniowym.

Ile kosztuje najprostsze urządzenie do transportu osób starszych i niepełnosprawnych między piętrami?

Cena krzesełka schodowego HomeGlide zależy m.in. od wysokości schodów oraz wyboru opcji dodatkowych, lecz zwykle wynosi min. 9 tys. zł. Winda krzesełkowa HomeGlide jest najtańszym urządzeniem do transportu osób, lecz istnieją też inne samobieżne foteliki, dostępne również w wersji używanej. Małe windy pochodzące z rynku wtórnego kosztują o ok. 40% mniej niż nowe dźwigi domowe. Warto pamiętać, że zakup krzesełka schodowego lub prostej windy Stiltz może być nawet o 95% tańszy dzięki dofinansowaniu PFRON.