Krzesełka schodowe

Winda schodowa

Krzesełka schodowe to kolejna alternatywa pomagająca w codziennym pokonywaniu schodów i tym samym likwidację bariery architektonicznej. Krzesła schodowe cieszą się coraz większym zainteresowanie wśród Polaków a ich montaż jest możliwy niemalże na każdych schodach zarówno w domach jak i blokach, miejscach publicznych oraz na zewnątrz budynków.

Jak działa krzesełko schodowe?

Winda krzesełkowa potrafi przewieźć jedną osobę, siedzącą na krześle wzdłuż schodów. Porusza się szynie montowanej bezpośrednio do stopni schodów lub do ściany – szyna może być prosta, przeznaczona na schody proste lub krzywoliniowe na pozostałe rodzaje schodów. W związku z wymienionymi rodzajami szyn jezdnych, krzesła dzielimy na: krzesełka schodowe prostoliniowe i krzesełka schodowe krzywoliniowe.

Kiedy wybrać krzesełko schodowe?

Wybór odpowiedniego urządzenia dźwigowego zależy od wielu czynników: począwszy od zasobów finansowych, miejsca instalacji kończąc na indywidualnych preferencjach. Krzesła schodowe są tańszą alternatywą dla wind domowych i platform schodowych, jednak nie sprawdzą się w pełni, gdy osoba korzystająca z urządzenia porusza się na wózku inwalidzkim.

Sterowanie windą schodową jest intuicyjne proste, aby wprawić krzesełko w ruch wystarczy użyć joysticka znajdującego się na podłokietniku urządzenia. Dostępne są również piloty zdalnego sterowania i wiele funkcji gwarantujących bezpieczeństwo podczas jazdy, takich jak: czujniki bezpieczeństwa, pasy, przycisk alarmu czy obracane siedzenie na górnym przystanku (ta funkcja pozwala przekręcić krzesełko w sposób umożliwiający bezpieczne zejście).

Dla kogo są krzesła schodowe? Dla wszystkich, jednak jest to najlepsze rozwiązanie i najczęściej wybierane przez osoby samodzielnie poruszające się po płaskim podłożu. W przypadku osób na wózku inwalidzkim, lepszym rozwiązaniem jest winda domowa, platforma schodowa lub podnośnik pionowy – urządzenia transportujące osobę wraz z wózkiem. Jednak nie zawsze możliwa jest instalacja urządzenia o większych gabarytach, a krzesełko jest na tyle uniwersalne, że może być zainstalowane praktycznie wszędzie.

Dowiedzieć się więcej o krzesełka schodowych, czytając nasz artykuł: Krzesełka schodowe dla niepełnosprawnych