Krzesełka schodowe

Winda schodowa

Krzesełka schodowe to kolejna alternatywa pomagająca w codziennym pokonywaniu schodów i tym samym likwidację bariery architektonicznej. Krzesła schodowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród Polaków, a ich montaż jest możliwy niemalże na każdych schodach zarówno w domach, jak i blokach, miejscach publicznych oraz na zewnątrz budynków.

Jak działa krzesełko schodowe?

Krzesełko schodowe ma możliwość przewieźć wzdłuż schodów jedną osobę w pozycji siedzącej. Porusza się ono na szynie zamontowanej bezpośrednio do stopni schodów lub do ściany. Szyna jezdna występuje w dwóch wariantach:

  • na proste schody jednobiegowe jest to szyna prosta;
  • na pozostałe rodzaje schodów jest to tor krzywoliniowy.

W związku z tym podziałem możemy rozróżnić dwa typy krzeseł schodowych:

  • krzesełka schodowe prostoliniowe;
  • krzesełka schodowe krzywoliniowe.

Kiedy wybrać krzesełko schodowe?

Wybór odpowiedniego urządzenia dźwigowego zależy od wielu czynników:

  • zasoby finansowe;
  • miejsce instalacji ;
  • indywidualne preferencje.

Krzesła schodowe są tańszą alternatywą dla wind domowych i platform schodowych, jednak nie sprawdzą się w pełni, gdy osoba korzystająca z urządzenia porusza się na wózku inwalidzkim.

Sterowanie windą schodową jest intuicyjne proste, aby wprawić krzesełko w ruch, wystarczy użyć joysticka znajdującego się na podłokietniku urządzenia. Dostępne są również piloty zdalnego sterowania i wiele funkcji gwarantujących bezpieczeństwo podczas jazdy, takich jak: czujniki bezpieczeństwa, pasy, przycisk alarmu czy obracane siedzenie na górnym przystanku (ta funkcja pozwala przekręcić krzesełko w sposób umożliwiający bezpieczne zejście).

Dla kogo są krzesła schodowe? Dla wszystkich jednak jest to najlepsze rozwiązanie i najczęściej wybierane przez osoby samodzielnie poruszające się po płaskim podłożu. W przypadku osób na wózku inwalidzkim, lepszym rozwiązaniem jest winda domowa, platforma schodowa lub podnośnik pionowy – urządzenia transportujące osobę wraz z wózkiem. Jednak nie zawsze możliwa jest instalacja urządzenia o większych gabarytach, a krzesełko jest na tyle uniwersalne, że może być zainstalowane praktycznie wszędzie.

Dowiedzieć się więcej o krzesełka schodowych, czytając nasz artykuł: Krzesełka schodowe dla niepełnosprawnych