Zalety podnośników pionowych w życiu osób niepełnosprawnych

Czy jesteś świadomy kluczowych korzyści wynikających z korzystania z podnośników pionowych? Te niewielkie urządzenia transportowe umożliwiają osobom z niepełnosprawnościami przezwyciężanie przeszkód architektonicznych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Podnośnik pionowy stanowi doskonałą alternatywę dla platform schodowych, które z reguły zajmują miejsce na schodach i ograniczają ich szerokość z powodu konieczności montażu wzdłuż biegu schodowego.

Podnośnik pionowy W środku budynku.
Podnośnik pionowy Liftboy

Zarówno podnośniki pionowe, jak i windy schodowe, stanowią środek umożliwiający powrót do pełnego uczestnictwa w społeczeństwie – dając jednostkom niepełnosprawnym możliwość większej niezależności. Przeczytaj, jakie są kluczowe zalety podnośników pionowych z perspektywy osób z niepełnosprawnościami oraz ich najbliższych.

Czym jest podnośnik pionowy?

Zanim dowiesz się, jakie są zalety podnośników pionowych, warto zrozumieć charakter tego urządzenia. Podnośniki pionowe dla osób z niepełnosprawnościami to urządzenia napędzane elektrycznie, pneumatycznie lub hydraulicznie, umożliwiające przemieszczanie się osób poruszających się na wózkach inwalidzkich między różnymi poziomami budynku. Są one szczególnie przydatne tam, gdzie schody są zbyt wąskie, by zainstalować platformę przyschodową poruszającą się wzdłuż biegu schodowego.

W przeciwieństwie do tego podnośniki pionowe są montowane obok biegu schodowego, na tarasie lub podeście, i poruszają się pionowo w górę lub w dół, przypominając wyglądem windę. Na rynku dostępne są modele o różnych zdolnościach podnoszenia, podnoszące osobę niepełnosprawną na różne wysokości, od kilkudziesięciu centymetrów do kilku metrów.

Jak działa podnośnik pionowy dla osób z niepełnosprawnościami?

W zależności od modelu, maksymalne obciążenie podnośnika pionowego wynosi od 170-180 kg (np. model LiftBoy, typ 1, lub winda Stiltz DUO) do 386 kg (model Kali B). Istnieją również mniejsze podnośniki o udźwigu do 140 kg, które można bezpośrednio zamontować na ścianie. Te urządzenia poruszają się w górę i w dół – na przykład model Kali B osiąga maksymalną wysokość podnoszenia prawie na 3 metry. Do uruchomienia podnośnika pionowego dla osób niepełnosprawnych niezbędny jest pilot lub inny sterownik. Podnośniki są zazwyczaj zasilane z napięcia sieciowego, a większość dostępnych modeli działa na jednofazowym napięciu 230 V.

Winda domowa Stiltz TRIO może przewieść osobę na wózku inwalidzkim
Mała winda domowa w Twoim domu jak podnośnik porusza się w pionie.

Jakie są zalety podnośników pionowych?

Wiesz już jak działa podnośnik pionowy, ale dlaczego warto zainwestować w to urządzenie? Istnieje kilka powodów, ale zdecydowanie najważniejszym jest inny sposób montażu w porównaniu do platform schodowych. Dlatego podnośnik pionowy jest idealnym rozwiązaniem, gdy:

  • schody są zbyt wąskie,
  • klatka schodowa jest zbyt ciasna,
  • brakuje miejsca na montaż platformy schodowej,
  • urządzenie ma służyć do częstego transportu większej liczby osób lub potrzebny jest jednorazowy transport osoby niepełnosprawnej na wózku wraz z opiekunem.
Skontaktuj się z naszymi doradcami
Skontaktuj się z naszym doradcą ds likwidacji barier architektonicznych.

Zastanawiasz się, jakie są pozostałe zalety podnośnika pionowego? Jedną z przewag tego urządzenia jest jego nośność. Pozwala na transport większej liczby osób niż jednej (w przypadku modelu Kali B aż trzech osób). Podnośniki zazwyczaj są zasilane bezpośrednio z sieci, co oznacza praktycznie nieprzerwaną pracę urządzenia. Kolejną zaletą podnośnika pionowego jest możliwość montażu zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Na przykład, w przypadku modelu LiftBoy nie wymaga on wykonania wylewki betonowej. Co pozwala na umieszczenie go nawet na kostce brukowej lub posadzce. Podnośnik stanowi także bezpieczne rozwiązanie dla osoby transportowanej – różne modele wyposażone są w przycisk zatrzymania awaryjnego lub ręczny zjazd awaryjny. Dodatkowo, podnośnik pionowy jest prostszy w montażu niż tradycyjna winda osobowa, co przekłada się na niższe koszty inwestycji. Jednak warto pamiętać, że prędkość przemieszczania się podnośnika pionowego jest niższa niż windy osobowej w bloku.

Podsumowanie

Dla osób z niepełnosprawnościami kluczowe jest skuteczne usuwanie barier architektonicznych. Główne zalety podnośników pionowych, takie jak sposób montażu i nośność, umożliwiają transport osób na wózkach inwalidzkich tam, gdzie niemożliwy