Jak dostosować dom do potrzeb seniora?

Starzenie się to nieuchronny proces, który czeka każdego z nas. Jednym z jego objawów jest stopniowo pogarszająca się sprawność fizyczna. Nie oznacza to jednak rezygnacji z samodzielności. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak senior może pokonać schody i jak poprawić komfort i bezpieczeństwo seniora w domu. Poznasz wskazówki, jak dostosować dom do potrzeb osób starszych. 

Krzesełko schodowe na schody zabiegowe.
Dostosowanie domu do osoby niepełnosprawnej.

Czy warto dostosowywać dom do potrzeb osoby starszej?

Na początku zastanówmy się, czy w ogóle jest sens wprowadzania drobnych zmian w domu. Może taniej wyjdzie zatrudnić pomoc, która będzie wspierała starszą osobę w codziennym funkcjonowaniu. Profesjonalna opieka to koszt co najmniej czterech tysięcy złotych miesięcznie. Można też sprzedać dotychczasowy dom i kupić mieszkanie, np. na parterze. Jednak trudna sytuacja na rynku i wciąż rosnące ceny mieszkań raczej nie sprzyja podejmowaniu takich decyzji. Co więcej, przeprowadzka to zawsze źródło stresu. Seniorowi wyrwanemu ze swojego środowiska i lokalnego kręgu znajomych może być ciężko odnaleźć się w nowym otoczeniu. Dlatego najlepszym sposobem na zachęcenie seniora do aktywnego życia jest dostosowanie domu do jego potrzeb.

Jak zlikwidować bariery architektoniczne w domu? 

Jeśli zależy Ci na tym, by senior bez trudu poruszał się po domu i mógł w nim samodzielnie żyć, musisz stworzyć odpowiednie, bezpieczne warunki. Obecnie dostępnych jest wiele rozwiązań, które zwiększają bezpieczeństwo w domu. Najpopularniejsze z nich to poręcze i  maty antypoślizgowe. Warto też pomyśleć o likwidacji progów oraz obniżeniu szafek, tak by korzystanie z domu było łatwe i bezpieczne.

Na schodach warto zamontować krzesełko schodowe.
Na schodach warto zamontować krzesełko schodowe.

Poręcze – pomoc w utrzymaniu równowagi

Wygodne poręcze pomogą seniorowi utrzymać równowagę i stabilność podczas poruszania się po domu. Zamontuj je w miejscach, gdzie istnieje ryzyko upadku: na korytarzu, w kuchni czy łazience. Zadbaj, by poręcze były stabilne i mocno przytwierdzone do ściany, tak by dawały bezpieczne oparcie. Upewnij się, że poręcze są na odpowiedniej wysokości, aby osoba starsza intuicyjnie je chwytała.

Maty antypoślizgowe – by nie upaść na śliskich powierzchniach

Maty antypoślizgowe to obowiązkowe wyposażenie każdej bezpiecznej łazienki. Woda rozlana na kafelkach zdecydowanie zwiększa ryzyko upadku. Aby nie igrać z losem, połóż specjalną matę w wannie, pod prysznicem i na podłodze w łazience. Jednak wilgotna mata stwarza doskonałe środowisko dla bakterii. Dlatego ważne jest, aby wybrać matę antypoślizgową, która łatwo się czyści.

Równe progi

Wysokie progi i podwijające się dywany to prawdziwa zmora i poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa seniora w domu. Można się o nie łatwo potknąć, zahaczyć nogą i stracić równowagę. Dlatego rozważ usunięcie progów, jeśli chcesz, by Twój dom był dostosowany do potrzeb osoby starszej. Jeśli jest to niemożliwe, oznacz progi kontrastującym kolorem i zamontuj przy nich poręcz, której można się bezpiecznie chwycić.

Szafki na odpowiedniej wysokości 

Problemem, z którym mierzy się większość osób są za wysoko zamontowane szafki. O ile dorosłym w sile wieku raczej nie przeszkadza konieczność wejścia na krzesło, by sięgnąć dawno nieużywany element zastawy, dla seniora stanowi to bardzo poważne wyzwanie. Wchodzenie na krzesło czy drabinę to też dodatkowy, zbędny element ryzyka. Jak go uniknąć? Zainstaluj szafki i półki na odpowiedniej wysokości, aby senior nie musiał się schylać ani sięgać za wysoko. W ten sposób ułatwisz dostęp do naczyń, leków, czy środków czystości. Możliwość samodzielnego korzystania z domu jest niezwykle cenna.

Jak senior może pokonać schody?

Montaż poręczy, mat antypoślizgowych czy dostosowanie wysokości szafek i półek znacząco zwiększy komfort życia. Co jednak zrobić, gdy senior musi korzystać ze schodów? Rozwiązaniem problemu jest montaż krzesełka schodowego – nowoczesnego urządzenia likwidującego bariery architektoniczne. Najtańsze krzesełko na schody proste, Homeglide, kosztuje 11 tysięcy złotych. Zakup windy krzesełkowej na schody zabiegowe, czyli z zakrętem, wiąże się z wydatkiem rzędu około 38 tysięcy złotych. Osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności mogą ubiegać się o dofinansowanie z PFRON. Dowiedz się więcej o dofinansowaniu do likwidacji barier architektonicznych.

Choć cena krzesełka schodowego może zniechęcać do zakupu, porównaj ją z kosztem rocznego opłacenia wykwalifikowanej opiekunki lub zamianą domu na mieszkanie i przeprowadzką. 

Krzesełko schodowe to rozwiązanie, które zapewnia nie tylko bezpieczeństwo, ale także utrzymanie niezależności. Osoba starsza nie będzie potrzebowała pomocy w pokonywaniu schodów. Dzięki temu na pewno chętniej podejmowała będzie różnorodne aktywności.

Doradzamy w likwidacji barier architektonicznych

Ile kosztuje dostosowanie domu do potrzeb osoby starszej?

Jak widzisz dostosowanie domu do potrzeb seniora nie zawsze wiąże się z ogromnymi kosztami. Proste kroki, takie jak montaż poręczy, mat antypoślizgowych czy krzesełka schodowego, mogą znacznie poprawić komfort życia i bezpieczeństwo. Pamiętaj też, że remont jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem niż zakup nowego domu. 

Kiedy pomyśleć o wprowadzeniu zmian w domu?

Trudno jest jednoznacznie określić idealny moment na montaż poręczy, krzesełka schodowego czy obniżenie półek. Jeśli masz dobry kontakt ze swoimi dziadkami lub rodzicami, na pewno zauważysz zmiany w ich zachowaniu. Gdy zobaczysz, że unikają wchodzenia po schodach, zdarza się, że tracą równowagę lub wysokie szafki sprawiają im trudność, zaproponuj wprowadzenie zmian omówionych w artykule. 

Przedstaw racjonalne argumenty przemawiające za drobnym remontem. Pokaż oszczędności finansowe i szereg korzyści pozamaterialnych – np. dłuższe zachowanie sprawności. Gdy wspólnie zdecydujecie się na montaż krzesełka schodowego, skontaktuj się z nami. Zaproponujemy najlepsze i najkorzystniejsze finansowo rozwiązanie.