Starość i ograniczona mobilność – w którym momencie należy rozważyć skorzystanie z windy schodowej?

Spadek sił i sprawności fizycznej to ponura wizja przyszłości, przed którą stanie większość z nas i naszych bliskich. Ograniczona mobilność nie oznacza końca wspaniałego życia. Pamiętaj, że są urządzenia, których zadaniem jest pomóc Tobie lub członkom Twojej rodziny w samodzielnym, bezpiecznym życiu. Krzesełko schodowe to pomoc w pokonywaniu schodów – najpopularniejszej bariery architektonicznej występującej w domach.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

 • Kiedy zacząć myśleć o przystosowaniu domu do potrzeb osoby starszej?
 • Na jakie wczesne objawy pogarszającej się sprawności warto zwrócić uwagę?
 • Kiedy rozważyć zakup krzesełka schodowego?
 • Jaką windę schodową wybrać dla seniora?
krzeselko schodowe prostoliniowe
Krzesełko schodowe na szynie prostej

Kiedy zacząć myśleć o przystosowaniu domu do potrzeb osoby starszej?

Gdy wiesz, że w domu niezbędne będzie przeprowadzenie pewnych zmian, aby starsza osoba mogła bezpiecznie i samodzielnie w nim mieszkać, nigdy nie czekaj na ostatnią chwilę. Okolice 65 roku życia to dobry czas, by pomyśleć o likwidacji barier architektonicznych. W tym wieku może pojawiać się ograniczona mobilność, a Twoi bliscy stosunkowo dobrze i szybko zaadaptują się do wprowadzonych zmian. Mogą też chętniej korzystać z zamontowanego krzesełka schodowego. 

Planując dostosowanie domu do potrzeb osoby starszej, weź pod uwagę potencjalne przeszkody utrudniające swobodne poruszanie się. Zaproponuj usunięcie lub zabezpieczenie dywanów, które mogą łatwo się podwijać. Podobnie jak progi między pomieszczeniami, stwarzają one dość duże ryzyko potknięcia się i niebezpiecznego upadku.

Nie czekaj z montażem windy na ostatnią chwilę!

Jeśli tylko możesz, nie zwlekaj z zakupem krzesełka schodowego. Winda schodowa to świetny sposób na utrzymanie sprawności i aktywności fizycznej. Aby jednak było to możliwe, postaraj się nie dopuścić do sytuacji, gdy senior całkowicie rezygnuje z życia towarzyskiego i aktywności. O wiele łatwiej jest podtrzymać prozdrowotne, utrwalone już nawyki, niż pracować nad nimi od początku. Dlatego tak ważne jest to, by wyłapać pierwsze objawy wskazujące na to, że w bliższej lub dalszej przyszłości niezbędna będzie pomoc.

Krzesełko schodowe na zewnątrz
Krzesełko schodowe montowane na zewnątrz domu

Na jakie objawy zwrócić uwagę?

Na pewno możesz opowiedzieć o standardowym dniu bliskiego Ci seniora. Wiesz, kiedy babcia wychodzi do ogródka, kiedy podlewa kwiaty na piętrze. Widzisz też to, że dziadek codziennie wybiera się do kiosku po gazetę, a po południu majsterkuje w garażu. Twoją czujność powinny wzbudzić wszelkie odstępstwa od tej normy. 

Rozważ montaż windy schodowej, gdy:

 • Twoi rodzice lub dziadkowie rezygnują ze swoich codziennych aktywności, które wymagają przemieszczania się między piętrami,
 • Zauważysz, że seniorzy starannie planują każde wejście i zejście, ograniczona mobilność nie oznacza końca godnego życia
 • Zdarza się, że senior rezygnuje z wejścia po schodach, nawet jeśli odczuwa przez to dyskomfort, np. babcia zostawi okulary na piętrze i przez to nie może czytać.

Weź pod uwagę, że nie są to skrajne przypadki, w których wejście po schodach jest fizycznie niemożliwe. Każdy z tych opisów przedstawia sytuacje, gdy bariera architektoniczna utrudnia swobodne poruszanie się po całym domu. 

Ograniczona mobilność, czyli kiedy rozważyć zakup krzesełka schodowego?

Nie da się podać konkretnego wieku, w którym schody stają się barierą architektoniczną nie do pokonania. To, kiedy to nastąpi, zależy od wielu czynników, między innymi stylu życia i stanu zdrowia. Jednak ogólne wskazówki, którymi podzieliliśmy się w akapicie wyżej, pomogą Ci zaobserwować pierwsze niepokojące objawy.

Jaką windę schodową wybrać dla seniora?

Wybór windy schodowej zależy przede wszystkim od tego, jakiego typu schody mamy w domu. Krzesełko na schody prostoliniowe jest znacznie tańsze, a czasem można nawet kupić używane urządzenie w korzystnej cenie. Z kolei windy krzesełkowe na schody zabiegowe są bardziej skomplikowane i przez to droższe. Zobacz krzesełka, które mamy w ofercie.

Krzesełko Acorn Superglide – bezpieczna winda schodowa

Oto cechy krzesełka na schody prostoliniowe Acorn Superglide:

 • Udźwig: 127 kg
 • Zasilanie: standardowe gniazdko 24V DC / 220V-230V ~50Hz 
 • Minimalna szerokość schodów: 65 cm
 • Cena nowego krzesełka: 12 500 tysięcy złotych 
 • Cena używanego krzesełka: 9 000 tysięcy złotych

Krzesełko Homeglide – najtańsze krzesełko schodowe

Nową windę schodową Homeglide można kupić już za 11 tysięcy złotych. Krzesełko idealnie nadaje się do montażu w prywatnych domach.

 • Udźwig: 125 kg
 • Zasilanie: standardowe gniazdko 24V DC / 220V-230V ~50Hz
 • Minimalna szerokość schodów: 68 cm
 • Cena: 11 tysięcy złotych
Doradzamy w likwidacji barier architektonicznych

Krzesełko Otolift Modul AIR – optymalne rozwiązanie na schody zabiegowe

Windy krzesełkowe Otolift Modul AIR na schody krzywoliniowe to nieco bardziej skomplikowane urządzenia. Tak naprawdę jedyną różnicą jest kształt szyny jezdnej, która musi być zaprojektowana i wykonana na indywidualne zamówienie. Na szczęście producent krzesełka, firma Otolift, wprowadził wyjątkowe rozwiązanie. Szyna jezdna składana jest z krótkich elementów o różnych kształtach. Dzięki temu realizacja zamówienia trwa stosunkowo krótko, a samo krzesełko jest dużo tańsze niż byłoby, gdyby pojedynczy egzemplarz szyny był produkowany na konkretne zamówienie. Przeczytaj więcej o projektowaniu szyny jezdnej krzesełka Otolift Modul AIR.

 • Udźwig: 125 kg
 • Zasilanie: standardowe gniazdko 24V DC / 220V-230V ~50Hz
 • Minimalna szerokość schodów: 66 cm
 • Cena: od 32 tysięcy złotych

Podsumowanie

Jak widzisz, czekanie na ostatnią chwilę z zakupem krzesełka schodowego nie jest najlepszym pomysłem. Proponując to rozwiązanie Twoim rodzicom lub dziadkom, skup się na korzyściach, jakie da im montaż krzesełka. Podkreśl samodzielność i swobodę poruszania się po całym domu. Zwróć również ich uwagę na to, że winda krzesełkowa to inwestycja na lata, która ułatwi im bezpieczne mieszkanie w swoim domu.