Czy strome schody pozwalają na montaż krzesełka schodowego?

Schody to bariera architektoniczna, która osobom z niepełnosprawnościami jak również seniorom skutecznie uniemożliwia lub utrudnia cieszenie się całą powierzchnią swojego domu. Szczególnie uciążliwe są strome schody o dużym kącie nachylenia. Ich pokonywanie może być olbrzymim problemem, z którym mierzą się osoby o ograniczonej sprawności ruchowej. Na szczęście dostępne są rozwiązania, które mogą im pomóc. 

Winda schodowa dla osób dorosłych.
Bezpieczna winda krzesełkowa w domu.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Co to jest krzesełko schodowe na torze prostym i gdzie można je zamontować?
  • Na jakich schodach może jeździć krzesełko schodowe?
  • Co jeśli kąt nachylenia schodów jest większy niż kąt dopuszczalny przez producentów?
  • Jak wykonać pomiary schodów?
  • Czy na windę schodową można dostać dofinansowanie?

Co to jest krzesełko schodowe na torze prostym i gdzie można je zamontować?

Krzesełko schodowe na torze prostym to urządzenie, które pomaga seniorom i osobom z niepełnosprawnościami pokonywać schody. Schody proste to takie, które nie mają żadnych zakrętów i urządzenie będzie poruszało się w linii prostej. Do stopni schodów z jednej strony montowana jest specjalna szyna, po której winda krzesełkowa będzie jeździć w górę i w dół. 

Na jakich schodach może jeździć krzesełko schodowe?

Producenci krzesełek schodowych jasno określają parametry schodów, na jakie przeznaczony jest taki model. Oceniane czynniki to między innymi szerokość klatki schodowej (minimum 80 cm) jak również kąt nachylenia schodów. Co do zasady, zgodnie z zaleceniami, maksymalny kąt nachylenia schodów w przypadku krzesełka prostoliniowego to 55 stopni

Co jeśli w domu są strome schody? 

Jak już wyjaśniliśmy, maksymalny kąt nachylenia schodów akceptowany przez producentów wind schodowych na torze prostoliniowym to 55 stopni. Z doświadczenia jednak wiemy, że można zamontować windę schodową nawet na schodach z kątem nachylenia przekraczającym 60 stopni. Trzeba pamiętać, że takie rozwiązanie jest to niezgodne z zaleceniami producenta, które jasno określają dopuszczalne nachylenie. W takiej sytuacji nie możemy dać Ci gwarancji na urządzenie. Montaż odbywa się więc na wyłączne ryzyko Klienta

Strome schody a likwidacja barier architektonicznych.
Krzesełko schodowe na strome schody.

Jak zmierzyć kąt nachylenia schodów?

Nie oczekujemy oczywiście, abyś sam wiedział, jaki kąt nachylenia mają schody w Twoim domu. Przeważnie osoby niezwiązane z branżą budowlaną lub projektowaniem wnętrz nie są zainteresowane takimi technicznymi szczegółami. Skontaktuj się z nami, wyślij zdjęcia schodów i opisz swoją sytuację. Nasi specjaliści odpowiedzą na Twoją wiadomość i podpowiedzą najlepsze rozwiązanie. 

Domowa winda schodowa.
Bezpieczna winda schodowa dla seniora.

Dofinansowanie z PFRON

Krzesełka schodowe, jako urządzenia likwidujące bariery architektoniczne, objęte są dofinansowaniem z funduszów PFRON. Aby dostać dotację na zakup urządzenia należy wypełnić wniosek i złożyć go w odpowiednim urzędzie. Pamiętaj! Dofinansowanie obejmuje wyłącznie zakup nowych urządzeń i można je dostać tylko przed zakupem. Warto więc rozpocząć procedurę ubiegania się o wsparcie finansowe szybciej i nie czekać z nią do ostatniej chwili. Przeczytaj, jak otrzymać dofinansowanie na zakup urządzeń do likwidacji barier architektonicznych.

Strome schody i krzesełko schodowe – podsumowanie

Podsumowując, zgodne z zaleceniami producentów windy schodowe można montować na schodach o kącie nachylenia do 55 stopni. Jako firma Windy Schodowe mamy jednak doświadczenie w montażu tych urządzeń na schodach, których nachylenie przekraczało nawet 60 stopni. Od razu zaznaczamy, że w takim przypadku montaż odbywa się na odpowiedzialność Klienta. Dodatkowo nie możemy dać gwarancji na urządzenie. W każdym wypadku przed zakupem windy krzesełkowej warto rozważyć ubieganie się o dofinansowanie PFRON na likwidację barier architektonicznych. Wsparcie finansowe może wynieść aż do 95% ceny urządzenia i są nim objęte wyłącznie nowe windy schodowe.