Gdy stan zdrowia nie pozwala schorowanemu rodzicowi mieszkać samotnie, z pomocą często przychodzą jego dzieci, które zapraszają seniora pod swój dach. Problemem może się jednak okazać samodzielne pokonywanie schodów przez starszych rodziców. Starsi rodzice – zobacz, jak łatwo możesz go rozwiązać, wybierając odpowiednią windę domową.
Z artykułu dowiesz się:
- które urządzenie pozwoli usunąć bariery architektoniczne w Twoim domu,
- jak dopasować windę dla seniora do indywidualnych potrzeb starszych rodziców,
- w jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo na schodach starszej osobie i jednocześnie samemu zabezpieczyć się na starość.
Jak osoba starsza może bezpiecznie pokonać schody?
Według danych opublikowanych w najnowszym „Raporcie o samotności”, opracowanym przez Szlachetną Paczkę, co trzeci Polak powyżej 75. roku życia mieszka sam. Na szczęście wiele osób może liczyć na pomoc swoich dzieci, które chcąc zapewnić rodzicom godną starość, zabierają ich do swoich domów.
W takich sytuacjach problemem mogą być jednak schody – zarówno te, które prowadzą na piętro, jak i zewnętrzne – wychodzące na taras. Sposobem na jego rozwiązanie jest założenie jednej z nowoczesnych wind, np. krzesełka schodowego, platformy dla niepełnosprawnych lub podnośnika Stiltz.
Starsi rodzice –która winda domowa pomoże w opiece?
Starsi rodzice – jaką wybrać windę? Najczęściej wybieraną windą dla seniora jest krzesło schodowe – urządzenie adresowane do osób starszych, które odczuwają ból podczas chodzenia po schodach. Sprawdzi się ono również w przypadku schorowanej mamy, która ze względu na osłabienie lub zawroty głowy obawia się upadku ze schodów.
Obsługa krzesła do transportowania chorych po schodach jest tak prosta, że bez trudu opanuje ją osoba w każdym wieku. Atutami windy dla seniora są także niska cena oraz mała ilość miejsca zajmowanego przez urządzenie w biegu schodów. Krzesełko schodowe ma jednak również wady:
- można je zamontować wyłącznie wzdłuż schodów,
- choć urządzenie umożliwia transportowanie osób niepełnosprawnych, to nie pozwala na przewóz wózka inwalidzkiego. Jeżeli więc stan zdrowia Twojej mamy ulegnie pogorszeniu, to funkcjonalności krzesełka schodowego mogą okazać się niewystarczające w stosunku do jej potrzeb.
2 sposoby na pokonywanie schodów przez osobę starszą na wózku inwalidzkim
Jeśli Twoja mama jest niepełnosprawna, rozważ założenie platformy przyschodowej. To eleganckie urządzenie umożliwi jej samodzielne poruszanie się po całym domu bez konieczności schodzenia z wózka inwalidzkiego. Inwestując w platformę schodową Ascendor, pomyśl od razu o swojej przyszłości. Jeżeli obawiasz się, że niedługo problem z pokonywaniem schodów może zacząć dotyczyć również Ciebie, zamów windę ze składanym krzesełkiem.
Drugim sposobem na transportowanie starszej osoby niepełnosprawnej pomiędzy piętrami jest korzystanie z luksusowej windy Stiltz Trio. Obszerna kabina umożliwi Ci towarzyszenie mamie siedzącej na wózku inwalidzkim podczas przejazdu dźwigiem. Będziesz mógł także przemieszczać się windą Stiltz wspólnie ze schorowanym tatą, który korzysta z chodzika.
Winda Trio jest również idealnym rozwiązaniem dla osób biorących pod swój dach starszych rodziców, którzy nie korzystają z wózków inwalidzkich. Trzyosobowy podnośnik pozwoli im bowiem na wspólne przemieszczanie się pomiędzy piętrami.
Będzie też świetną inwestycją w Twoją przyszłość. Gdy osiągniesz wiek emerytalny, pomoże Ci zachować swobodę poruszania się w każdej sytuacji. Będzie dużym ułatwieniem w przypadku problemów z chodzeniem po schodach. I stanie się niezastąpiony, jeśli będziesz musiał przesiąść się na wózek inwalidzki.
Starsi rodzice – osoba ma problem z pokonywaniem schodów. Jak jej pomóc?
Jak widzisz, istnieje kilka rodzajów urządzeń, których montaż zapewni starszym rodzicom bezpieczeństwo podczas poruszania się pomiędzy piętrami. Ale tylko jedno z nich:
- pozwoli schorowanej osobie wygodnie pokonywać schody,
- zwiększy komfort wszystkich domowników,
- będzie stanowiło inwestycję w Twoją przyszłość.
Jeśli więc chcesz zapewnić godziwą starość sobie i swoim bliskim, zastanów się nad założeniem praktycznej windy Stiltz DUO lub TRIO.
FAQ
Którą windę dla seniora najczęściej wybierają opiekunowie starszych rodziców?
Wybór osób, które podejmują się opieki nad starszymi krewnymi pada zwykle na krzesełko schodowe. Jest to tani i wygodny sposób na bezpieczne transportowanie po schodach seniora, który odczuwa ból przy zginaniu nóg. Niewielką windę schodową można zamontować wewnątrz lub na zewnątrz budynku – zarówno w domku jednorodzinnym, jak i w bloku. Intuicyjna obsługa krzesła schodowego sprawia, że może nim sterować osoba w każdym wieku, zachowując samodzielność w poruszaniu się po domu.
Które urządzenie pomoże pokonać schody schorowanej mamie i będzie dobrą inwestycją w Twoją przyszłość?
Takim urządzeniem jest bez wątpienia cicha winda do domu Stiltz w wersji dwu- lub trzyosobowej. Pozwoli ona Twojej mamie na samodzielne poruszanie się pomiędzy piętrami w komfortowy sposób, łącząc np. jej sypialnię z jadalnią. A jeśli stan zdrowia bliskiej Ci osoby ulegnie pogorszeniu, będziesz mógł ją asekurować, stojąc obok w kabinie. Wybierając windę TRIO, zyskasz też szansę na bezpieczne transportowanie schorowanej mamy siedzącej na wózku inwalidzkim. Winda Stiltz pomoże starszym rodzicom pokonywać schody i zarazem ułatwi Twoje życie, umożliwiając Ci wygodne przemieszczanie się pomiędzy piętrami. Teraz i w przyszłości, gdy sam możesz zacząć mieć problemy z chodzeniem po schodach.
Jaka jest różnica między windami domowymi DUO i TRIO?
Podnośnik DUO umożliwi Twojej mamie samodzielne poruszanie się pomiędzy piętrami lub korzystanie z dźwigu razem z Tobą. Z kolei winda TRIO sprawdzi się w przypadku schorowanej osoby, która wymaga przetransportowania na wózku inwalidzkim. Niezależnie od tego, który model windy wybierzesz, będziesz mógł zawsze towarzyszyć mamie, stojąc obok niej w kabinie. Wszystkie windy domowe Stiltz mogą też służyć jako wygodny sposób na przemieszczanie się między piętrami dla pozostałych, w pełni sprawnych domowników.