Winda jednokondygnacyjna Stiltz czy podnośnik pionowy – co wybrać?

Na rynku istnieje wiele urządzeń umożliwiających likwidację barier architektonicznych. Do najnowocześniejszych należą z pewnością windy na poddasze Stiltz. Nie zawsze jednak ich montaż jest optymalnym rozwiązaniem – czasami lepszą opcją może być wybór podnośnika pionowego. Dowiedz się, czym różnią się obydwa typy urządzeń i które z nich sprawdzi się w Twoim domu. Czy podnośnik pionowy to zawsze lepsze rozwiązanie?

Dzięki artykułowi:

  1. poznasz kluczowe podobieństwa i różnice pomiędzy prostą windą domową a podnośnikami pionowymi z serii Kali,
  2. dowiesz się, który typ urządzenia jest lepszy dla seniora, a który dla osoby niepełnosprawnej,
  3. zrozumiesz różnice w mechanizmie działania windy domowej Stiltz oraz podnośników pionowych.

Winda na poddasze i podnośnik pionowy – podobieństwa

Obydwa dźwigi pozwolą trwale zlikwidować bariery architektoniczne w Twoim domu oraz zapewnią Ci bezpieczeństwo podczas przemieszczania się pomiędzy piętrami. Są one przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, dlatego możesz na nie uzyskać dofinansowanie ze środków PFRON, które obniży koszty inwestycji. Osoba o ograniczonej sprawności ruchowej może korzystać razem z opiekunem zarówno z podnośnika pionowego Kali, jak i z elektrycznej windy domowej Stiltz. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby podróżowała pomiędzy piętrami sama, uzyskując pełną niezależność. Pomimo wielu podobieństw, istnieją  także różnice w zastosowaniu, parametrach oraz mechanizmie działania obydwu typów urządzeń.

Mała winda do domu
Windy domowe Stiltz doskonale pasują do nowoczesnej oraz klasycznej aranżacji domu lub mieszkania dwukondygnacyjnego.

Stiltz – idealna winda na poddasze

Nowoczesne dźwigi dla seniorów i osób niepełnosprawnych to rozwiązanie stworzone z myślą o mieszkańcach domów jednorodzinnych oraz mieszkań dwupoziomowych. Cicha winda domowa jest dostępna w dwóch wariantach – DUO i TRIO. Pierwszy z nich służy do przewozu 2 osób, a drugi umożliwia transportowanie 3 pasażerów lub osoby niepełnosprawnej na wózku inwalidzkim. Obydwa można zamontować w niemal dowolnym miejscu, ponieważ windy nie muszą przylegać do ściany. Choć najczęściej windy Stiltz znajdują się w hallu, to mogą też łączyć np. sypialnię seniora z jadalnią lub wyjściem na taras.

Mały podnośnik pionowy
Mały podnośnik LiftBoy może niwelować schody zewnętrzne w domu, w którym zamontowano windę Stiltz.

Windy Stiltz – 6 kluczowych informacji:

  1. mechanizm działania – napęd linowy. Nad kabiną znajduje się silnik zasilany prądem z gniazdka 230V, który obraca bębnem z nawiniętą liną. Drugi koniec liny jest zamocowany pod sufitem.
  2. udźwig: model DUO: 170 kg (2 osoby), model TRIO: 250 kg (3 osoby lub 1 osoba na wózku inwalidzkim + opiekun)
  3. wysokość podnoszenia: DUO: maks. 4 500 mm (jedna kondygnacja), TRIO: maks. 6 000 mm (jedna kondygnacja; możliwość wykonania pośredniego przystanku)
  4. zastosowanie: domy i mieszkania dwupoziomowe, w których mieszka osoba starsza lub niepełnosprawna. Z komfortowych wind Stiltz może korzystać cała rodzina.
  5. dodatkowe zalety: cicha praca, szybkość działania (dźwig pokonuje odległość pomiędzy kondygnacjami w 30 sekund), atrakcyjne wzornictwo, kompaktowe rozmiary
  6. wada: możliwość montażu tylko wewnątrz budynku.
Podnośnik pionowy W środku budynku.
Podnośniki pionowe mogą być montowane wewnątrz i na zewnątrz budynków.

Kali – uniwersalny podnośnik pionowy dla niepełnosprawnych

W przeciwieństwie do windy jednokondygnacyjnej podnośnik nie jest przystosowany do przewożenia osób w podeszłym wieku, które mają trudności z pokonywaniem schodów. Służy on wyłącznie do transportowania osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Podnośnik pionowy Kali zajmuje więcej miejsca niż winda Stiltz – jego montaż wymaga 2 m2 wolnej powierzchni. Urządzenie założone na zewnątrz zachowuje sprawność przez cały rok. W przypadku mieszkań usytuowanych na niskich kondygnacjach istnieje możliwość wjeżdżania wózkiem inwalidzkim do domu bezpośrednio przez balkon.

Kali A i Kali B
Podnośniki pionowe Kali A i Kali B różnią się od siebie m.in. wysokością podnoszenia platformy.

Podnośnik Kali – 6 kluczowych informacji:

  1. mechanizm działania – napęd śrubowy. Silnik indukcyjny prądu przemiennego wprawia w ruch nakrętkę, która poruszając się po pionowej śrubie trapezowej, unosi podest podnośnika.
  2. udźwig: model Kali B: 385 kg (3 osoby), model Kali A: 400 kg
  3. wysokość podnoszenia: Kali B: maks. 2 999 mm, Kali A: maks. 4 500 mm
  4. zastosowanie: domy, bloki i obiekty użyteczności publicznej, z których korzystają osoby niepełnosprawne na wózkach inwalidzkich.
  5. dodatkowe zalety: możliwość montażu na zewnątrz
  6. wada: konieczność doprowadzenia zasilania do miejsca montażu
Kontakt do firmy Windy Schodowe