5 rodzajów podnośników pionowych, które ułatwią Ci życie

Założenie windy pionowej to szansa na trwałe usunięcie uciążliwych przeszkód architektonicznych i zwiększenie komfortu poruszania się w obrębie budynku. Aby cieszyć się domem bez barier, warto jednak poznać różnice pomiędzy podnośnikami pionowymi. Przeanalizuj wszystkie zalety oraz wady naszych wind i wybierz urządzenie najlepsze dla Ciebie.

Podnośnik pionowy Kali A

Poświęć 5 minut na lekturę artykułu i dowiedz się:

– jakie są rodzaje wind pionowych,

– które urządzenie pozwoli Ci wyrównać wysokość schodków prowadzących do domu,

– jaki podnośnik przetransportuje osobę niepełnosprawną razem z opiekunem,

– która winda dla niepełnosprawnych zwiększy komfort życia całej rodziny.

Co wyróżnia podnośniki pionowe?

W przeciwieństwie do wind schodowych, które suną po szynie dopasowanej do kształtu schodów, podnośniki poruszają się wyłącznie na linii góra-dół. Dzięki temu mogą trwale niwelować różnice wysokości między poziomami – począwszy od wysokiego progu, a kończąc na schodach.

Podnośniki pionowe pozwalają zwiększyć bezpieczeństwo 3 grup pasażerów:

  1. osób niepełnosprawnych, które poruszają się na wózkach inwalidzkich (windy: Kali A, Kali B, LiftBoy, TRIO, Motala);
  2. seniorów i osób korzystających z chodzików (modele: Stiltz DUO i Stiltz TRIO);
  3. wszystkich osób, którym zależy na komfortowym przemieszczaniu się między piętrami oraz stworzeniu nowoczesnego i funkcjonalnego domu (windy Stiltz dla 2 i 3 osób).

Gdzie można zamontować windę pionową?

Podnośniki dla osób niepełnosprawnych likwidują bariery architektoniczne w domach jednorodzinnych, mieszkaniach dwupoziomowych, blokach oraz w obiektach komercyjnych i użyteczności publicznej. Aby winda spełniła swoją funkcję, należy jednak uwzględnić specyfikę:

budynku;

modelu dźwigu, oraz

potrzeb osoby starszej lub niepełnosprawnej.

Co zatem warto wziąć pod uwagę? Przede wszystkim maksymalną wysokość podnoszenia, która może wynosić:

– mniej niż 1 m (rekomendowana winda: mały podnośnik LiftBoy – montujemy go przy wysokich progach, tarasach i kilkustopniowych schodach);

– maks. 3 m (rekomendowana winda: Kali B – zakładamy ją przy podestach oraz obok balkonów);

– więcej niż 3 m (rekomendowane windy: podnośnik pionowy Kali A – przeznaczony do montażu zewnętrznego, oraz dźwigi Stiltz DUO i TRIO, które instalujemy w domach jednorodzinnych i mieszkaniach dwupoziomowych).

Który model windy wybrać dla osoby niepełnosprawnej?

Podnośniki pionowe różnią się od siebie także rozmiarami oraz udźwigiem. Czynniki te decydują o liczbie oraz rodzaju użytkowników, którzy mogą jednocześnie korzystać z windy.

Do bezpiecznego transportowania osób na wózkach inwalidzkich razem z opiekunem służą 4 modele wind:

  1. Kali A, o udźwigu wysokim – 400 kg;
  2. Kali B, o udźwigu wysokim – 385 kg;
  3. LiftBoy, o udźwigu średnim – 300 kg;
  4. Stiltz TRIO, o udźwigu średnim – 250 kg.

W przypadku osób starszych, które mają trudności z pokonywaniem schodów, dobrym rozwiązaniem będzie założenie dwuosobowej windy DUO lub trzyosobowego podnośnika TRIO. Seniorzy mogą także korzystać z windy pionowej Kali B, która została przystosowana do przewożenia maksymalnie 3 osób.

Czy już wiesz, który dźwig będzie najlepszy dla Ciebie? Jeśli nadal masz wątpliwości, skontaktuj się z nami i skorzystaj z bezpłatnego wsparcia merytorycznego.

Kontakt do firmy Windy Schodowe

FAQ

Czym różnią się od siebie podnośniki pionowe?

Istnieją różne typy wind pionowych, które różnią się od siebie m.in.:

– miejscem i sposobem montażu,

– udźwigiem oraz dopuszczalną liczbą przewożonych pasażerów,

– maksymalną wysokością podnoszenia,

– rodzajem napędu,

– wielkością,

– sposobem zasilania.

Jakie są rodzaje podnośników pionowych?

Najmniejszą windą pionową jest mały podnośnik dla osób niepełnosprawnych LiftBoy, niwelujący różnicę wysokości między poziomami, która sięga maksymalnie 83 cm. Ta niewielka winda może zostać zamontowana bez podszybia, podobnie jak podnośnik Kali B, który likwiduje bariery o maksymalnej wysokości 3 m. Jego większym odpowiednikiem jest winda do transportu osób niepełnosprawnych – Kali A, w przypadku której niezbędne jest wykonanie podszybia.

Osobną grupę podnośników pionowych stanowią luksusowe windy na poddasze Stiltz. Montujemy je wyłącznie wewnątrz domów lub mieszkań dwupoziomowych. Istnieją 2 rodzaje estetycznie wykonanych wind domowych – Stiltz DUO i Stiltz TRIO. Pierwszy model to idealne rozwiązanie dla seniora, a drugi pozwoli pokonać schody osobie na wózku inwalidzkim. Z wind Stiltz korzystają jednak nie tylko osoby z niepełnosprawnościami. Ekskluzywne podnośniki o nowoczesnym designie wybierają często właściciele domów, którzy cenią sobie komfort i możliwość szybkiego poruszania się między piętrami.