4 metody usuwania zewnętrznych barier dla niepełnosprawnych

Winda domowa Stiltz to komfortowe urządzenie o uniwersalnym zastosowaniu. Jej montaż pozwala na skuteczną likwidację barier, które utrudniają życie osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkim. Założenie windy nie rozwiązuje jednak problemu schodów zewnętrznych. Zobacz, w jaki sposób możesz mu skutecznie zaradzić!

Winda dla niepełnospranych Stiltz

Dzięki przeczytaniu artykułu dowiesz się:

  1. które urządzenie pozwoli Ci bez wysiłku pokonywać wysokie progi lub schody zewnętrzne,
  2. jakie są różnice pomiędzy podnośnikiem pionowym a małą platformą podnośnikową LiftBoy,
  3. dlaczego warto zamontować platformę schodową w domu,
  4. które urządzenie możesz zabrać ze sobą na wakacje.

Jak kompleksowo zlikwidować bariery architektoniczne w domu?

Jeżeli mieszkasz w budynku pozbawionym schodów zewnętrznych, podestów lub wysokich progów, to winda domowa Stiltz zapewni Ci pełną swobodę poruszania się. Dzięki niej będziesz mógł w szybki i komfortowy sposób przemieszczać się pomiędzy kondygnacjami – samodzielnie lub z opiekunem. Ten nowoczesny dźwig sprawi, że bariery architektoniczne raz na zawsze znikną z Twojego domu. Jeśli jednak do budynku prowadzą schody, wyjście do pracy czy na spacer nadal będzie stanowiło dla Ciebie problem. Możesz go jednak rozwiązać, montując jedną z wind zewnętrznych: podnośnik pionowy, małą platformę LiftBoy lub platformę schodową, albo inwestując w schodołaz.

Mała platforma pionowa – remedium na niskie schody

To niewielkie, mobilne urządzenie pomoże Ci usunąć barierę w postaci wysokiego progu, podestu lub kilku stopni. Składa się z platformy, która unosi się pionowo w górę i w dół, niwelując różnicę poziomów sięgającą maksymalnie 83 cm. Możesz z niego korzystać samodzielnie lub z opiekunem – choć podnośnik waży nieco ponad 70 kg, jego udźwig wynosi nawet 300 kg! Mała platforma podnośnikowa LiftBoy jest urządzeniem mobilnym, które pozostaje sprawne przez cały rok, także zimą.

Podnośnik pionowy LiftBoy można zamontować przy schodach lub tarasie.

Podnośnik pionowy Kali – idealny dla domów z balkonem

Jeżeli do Twojego domu prowadzą wysokie schody, rozważ zamontowanie podnośnika pionowego Kali, którego maksymalna wysokość unoszenia platformy sięga 2999 mm. Zakładamy go obok stopni, wysokiego podestu (np. przy tarasie) oraz przy balkonie. To ostatnie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku osób niepełnosprawnych, które mieszkają w domu z wąskim przedsionkiem. Podnośnik pionowy Kali pozwoli im uniknąć kosztownego remontu, umożliwiając ominięcie przeszkód i wjeżdżanie wózkiem do pokoju bezpośrednio przez balkon. Jeżeli chcesz dopasować urządzenie do stylistyki domu, dostarczymy Ci wersję ze stali nierdzewnej lub ocynkowanej blachy pomalowanej na wybrany przez Ciebie kolor.

Winda dla niepełnosprawnych przy balkonie
Podnośnik pionowy Kali pozwala wjechać do domu bezpośrednio przez balkon.

A może komfortowa platforma schodowa?

Tego typu winda może być zamontowana wyłącznie przy schodach, ponieważ porusza się wzdłuż ich biegu. Dzięki temu zajmuje niewiele miejsca, pozwalając na bezpieczne i wygodne przemieszczanie się tuż nad stopniami. Platformy schodowe sprawdzą się nawet w przypadku bardzo wysokich schodów, które wykluczają korzystanie z podnośników pionowych Kali B. Ich użytkowanie jest jednak na tyle komfortowe, że montujemy je także w celu zniwelowania bariery w postaci zaledwie kilku stopni. Urządzenia działają nawet w przypadku awarii prądu. Warto wspomnieć także o efektownym wyglądzie platform schodowych, które doskonale komponują się zarówno z nowoczesnym, jak i klasycznym wyglądem domu.

Platforma przyschodowa na zewnątrz
Zewnętrzna platforma schodowa zapewnia bezpieczeństwo i komfort pokonywania schodów.

Schodołazy – mobilne transportery na co dzień i na wakacje

Alternatywą dla zewnętrznych wind schodowych dla osób niepełnosprawnych są schodołazy, czyli mobilne urządzenia, z których możesz korzystać z pomocą opiekuna. Dzięki nim pokonasz zarówno schody zewnętrzne prowadzące do domu, jak i stopnie znajdujące się w przestrzeni publicznej. Schodołaz kroczący lub wygodny transporter gąsienicowy, który nie wymaga od opiekuna użycia siły, możesz zabrać na wycieczkę albo na wakacje. Jego zakup sprawi, że przed wyjazdem nie będziesz już musiał sprawdzać, czy wybrany przez Ciebie obiekt został przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Schodołazy sprawdzą się na co dzień i podczas wakacyjnego wyjazdu. Po lewej stronie schodołaz kroczący, a po prawej gąsienicowy.

Niezależnie od tego, które urządzenie wybierzesz, na zakup każdego z nich możesz uzyskać dofinansowanie na likwidację barier ze środków PFRON. Wynosi ono średnio ok. 65-85% wartości inwestycji. Skontaktuj się z nami i dowiedz się, jak je otrzymać!

Kontakt do firmy Windy Schodowe