O czym warto pamiętać przed założeniem windy Stiltz?

Skorzystaj z naszej checklisty!

Postanowiłeś zrealizować marzenie o windzie elektrycznej w swoim domu, ale nie wiesz, jak przygotować się do montażu? Zobacz, o czym powinieneś pamiętać i dowiedz się, jak Twoje decyzje wpłyną na ostateczny koszt założenia windy Stiltz!

Mała winda do domu marki Stiltz
Winda domowa Stiltz

Dzięki artykułowi:

 • – sprawdzisz, jak przygotować dom do montażu podnośnika Stiltz,
 • – poznasz czynniki, które wpływają na ceny wind DUO oraz TRIO,
 • – dowiesz się, jakie dodatki wybrać, aby zwiększyć wygodę podczas korzystania z windy Stiltz.

O czym warto pamiętać przed zamówieniem montażu windy domowej?

Założenie podnośnika Stiltz to inwestycja na lata, dlatego warto się do niej przygotować. Decyzje, które podejmiesz przed montażem wpłyną zarówno na ostateczny koszt windy, jak i na komfort związany z jej użytkowaniem. Nie podejmuj ich więc pochopnie! Sprawdź naszą checklistę, aby upewnić się, czy jesteś już gotowy na przyjazd ekipy montażowej!

 1. Dowiedz się, czy możesz uzyskać dofinansowanie do budowy windy.

Podnośniki Stiltz DUO oraz TRIO to urządzenia, które umożliwiają likwidację barier architektonicznych, dlatego są objęte dofinansowaniem dla osób niepełnosprawnych. Wartość dotacji pokrywa średnio 60%-85% kosztów inwestycji związanej z budową windy. Niektóre MOPS-y, MOPR-y oraz PCPR-y przyznają jednak dofinansowania obejmujące nawet 95% kosztów zakupu i montażu dźwigu. Zanim więc zamówisz u nas windę, upewnij się, czy Tobie lub innemu domownikowi przysługuje dofinansowanie ze środków PFRON. Kliknij tutaj, aby sprawdzić, jak je uzyskać.

Winda Stiltz może przewieść dwie lub trzy osoby, lub osobę na wózku inwalidzkim
Możesz obniżyć koszty montażu windy domowej, jeśli skorzystasz z dofinansowania ze środków PFRON.
 1. Wybierz model windy, który odpowiada Twoim potrzebom.

Istnieją 2 modele podnośników firmy Stiltz: DUO i TRIO. Pierwszy z nich to idealny wybór dla osób starszych, które mają trudności z pokonywaniem schodów. Z kolei drugi sprawdza się w przypadku osób niepełnosprawnych, które poruszają się na wózkach inwalidzkich. Tyle teorii. W praktyce trzeba bowiem uwzględnić więcej czynników, niż tylko stopień sprawności użytkowników cichej windy domowej.

Oto kilka z nich:

 • – maksymalna wysokość podnoszenia – w przypadku wind DUO wynosi 4,5 m, natomiast w modelu TRIO jest to aż 6 m. Ta wartość może przesądzić o wyborze rodzaju windy – szczególnie wtedy, gdy urządzenie ma być zamontowane w budynku złożonym z kilku kondygnacji. Model DUO sprawdzi się w roli wygodnej windy na poddasze, lecz z podnośnikiem TRIO możesz przemieszczać się nawet w obrębie 3 kondygnacji. Jest to możliwe dzięki tzw. przystankowi pośredniemu, którego wybór pozwoli Ci wjechać windą z piwnicy na parter, a następnie na piętro.
 • – ilość miejsca zajmowanego przez dźwig – powierzchnia zajmowana przez dwuosobową windę domową wynosi zaledwie 0,8 m2. Winda dla 3 osób jest trochę większa – na jej założenie trzeba wyznaczyć 1,25 m2 powierzchni. Obydwa urządzenia mają 105 cm szerokości, lecz różnią się długością – w przypadku windy DUO wynosi ona niecałe 80 cm, a w windzie TRIO 180 cm. Warto uwzględnić te wymiary na etapie wyboru modelu oraz miejsca, w którym zostanie założony podnośnik.
Winda domowa Stiltz model DUO lub TRIO
Model Stiltz DUO zajmuje mniej miejsca niż winda TRIO.
 1. Wybierz dogodny sposób montażu.

Windy Stiltz mogą przechodzić przez otwór w stropie lub poruszać się w duszy schodów. Które rozwiązanie jest lepsze? To zależy od Twoich oczekiwań. Jeżeli chcesz przemieszczać się windą np. bezpośrednio ze swojego pokoju do jadalni, to pierwsze rozwiązanie będzie najlepszą opcją. Jeśli jednak z dźwigu ma korzystać cała rodzina, lepiej zamontować urządzenie w duszy schodów (ten sposób pozwoli Ci obniżyć koszty inwestycji).

 1. Wykonaj otwór w stropie.

Zdecydowałeś się na założenie windy domowej przechodzącej przez otwór w stropie? W takim razie skontaktuj się z firmą Windy Schodowe i odbierz materiały, w których pokażemy Ci, jak prawidłowo wykonać taki otwór. Pamiętaj o tym, by przygotować go przed terminem montażu, ponieważ nasza firma nie wykonuje prac budowlanych. Zespół Wind Schodowych zajmie się natomiast profesjonalnym dostarczeniem, zamontowaniem i skonfigurowaniem Twojej windy domowej Stiltz. A po zakończeniu prac nasi fachowcy przeprowadzą dla Ciebie szkolenie z obsługi oraz konserwacji podnośnika DUO lub TRIO.

Winda DUO przy antresoli
Jeśli chcesz zmniejszyć koszty założenia windy domowej, wybierz montaż przy antresoli.
 1. Wybierz opcje dodatkowe.

Pełne drzwi, rozkładane siedzisko i dodatkowe elementy zabezpieczające to przykładowe dodatki, które zwiększą Twój komfort podczas korzystania z windy DUO.

Przy zamówieniu podnośnika dla niepełnosprawnych Stiltz TRIO możesz natomiast wybrać:

 • – przystanek pośredni – a więc dodatkowy (trzeci) przystanek, na którym zatrzyma się winda,
 • – pełne drzwi,
 • – wersję przelotową – dzięki niej możesz np. wjechać do windy na wózku inwalidzkim po lewej stronie, a wyjechać z prawej strony dźwigu.

Wszystkie opcje są dodatkowo płatne, dlatego wybór każdej z nich zwiększy koszty Twojej inwestycji.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej o możliwościach montażu elektrycznej windy osobowej w domu jednorodzinnym? Skontaktuj się z naszym ekspertem!

Kontakt do firmy Windy Schodowe
Skontaktuj się z naszym doradcą ds likwidacji barier architektonicznych
Skontaktuj się z naszym doradcą ds likwidacji barier architektonicznych

FAQ

Jakie prace trzeba wykonać we własnym zakresie przed zamontowaniem windy Stiltz?

Jeśli chcesz, żeby winda domowa przechodziła przez otwór w stropie, zgłoś się do Wind Schodowych po informacje dotyczące jego wykonania. A następnie przekaż je osobie, która wywierci otwór zgodnie z naszymi wskazówkami. Firma Windy Schodowe nie wykonuje bowiem żadnych robót budowlanych ani prac związanych z instalacją elektryczną. Zajmujemy się tym, w czym jesteśmy najlepsi, a więc dostawą, montażem, konfiguracją urządzenia oraz szkoleniem z jego konserwacji i obsługi.

Co wpływa na ostateczną cenę montażu wind DUO i TRIO?

Koszt założenia cichej windy domowej zależy m.in. od:

 • – wybranego modelu podnośnika – DUO lub TRIO,
 • kursu euro,
 • wysokości podnoszenia (przy wysokości powyżej 3 m cena jest wyższa),
 • sposób montażu (montaż w duszy schodów jest tańszy),
 • – wyboru opcjonalnego wyposażenia windy,
 • liczby przystanków w przypadku windy TRIO (przystanek pośredni zwiększa koszty montażu).