Bardzo często pojawiają się nam zapytania odnośnie urządzeń do transportu osób niepełnosprawnych ale w kontekście wykorzystania tego urządzenia dla dzieci. Najczęściej zapytania dotyczą krzeseł schodowych zarówno na schodach prostoliniowych i krzywoliniowych zarówno w domach prywatnych jak i w blokach.

Co to jest krzesełko schodowe?
Warto przypomnieć w tym miejscu, że krzesło schodowe jest to urządzenie dźwigowe służące do transportu osoby w pozycji siedzącej. Jest to urządzenie montowane w ciągu biegu schodowego. Porusza się ono po szynie jezdnej, która jest montowana do stopni schodów.
Poziom siedziska w tym krześle schodowym, czyli wysokość nad podłogą jest dosyć duża. Te siedziska są około 50 cm nad poziomem podłogi. Mają one także swoje pewne wymiary, jak głębokość czy szerokość. Dla dzieci może zatem wystąpić problem z wejściem na to krzesełko, lub z zejściem z niego.
Krzesełko schodowe dla dzieci – jak je przystosować?
W krzesełkach schodowych dla dzieci jako dodatkowa opcja stosowane są wielopunktowe pasy bezpieczeństwa. Oznacza to, że dodatkowo prócz pasa biodrowego występuje na wyposażeniu pas kilku punktowy. Ten pas bezpieczeństwa lepiej taką osobę na krzesełku usztywni i i zabezpiecza. Szelki idą pod pachami i przez ramiona. Są dostępne także w niektórych modelach pasy pięciopunktowe z zapięciem między nogami. Taki pas lepiej stabilizuje takie dziecko.
Często mamy zapytania o dodatkowy klin między nogami, które zabezpieczy dziecko przed zsunięciem się z krzesełka. Niestety takich zabezpieczeń producenci do tej pory nie opracowali. Trzeba zatem we własnym zakresie opracować dodatkowy system zabezpieczeń w postaci na przykład jakiś rzepów.
W tym momencie warto także zdawać sobie sprawę z tego, że krzesełko schodowe zostało opracowane do transportu osoby w pozycji siedzącej. Czyli osoby, które wymagają transportu w pozycji leżącej lub półleżącej będą miały nijako problem by dobrze wykorzystać krzesełko schodowe. Jest ono pewnym półśrodkiem i kompromisem, by dziecko po schodach nosić. Dźwiganie dziecka na rękach po schodach jest niebezpieczne ale też i szkodliwe dla samych rodziców, ze względu na możliwość pojawienia się u rodziców w przyszłości chorób kręgosłupa.
Siedzisko może być głębsze, czy też szersze, podnóżek możemy zrobić w pewnych modelach nieco wyżej i w ten sposób dostosować krzesełko schodowe do mniejszej osoby jakim jest dziecko.
Platforma schodowa do transportu dziecka
Innym rozwiązaniem są platformy schodowe. Platforma schodowa na schodach w domu i na wąskiej klatce schodowej bardzo często nie możę być zamontowana. W przypadku niskich stropów, wąskich stropów, z małym miejscem przy zakrętach platforma schodowa w ogóle nie może być zamontowana.

Platforma schodowa pozwala przewieść osobę wraz z wózkiem inwalidzkim. Czyli dziecko na specjalistycznym wózku może być przewiezione w górę i w dół schodach. Platforma schodowa teoretycznie jest lepszym urządzeniem dźwigowym choć posiada pewne swoje ograniczenia w montażu, a także jest droższa niż krzesełko schodowe.
Kolejnym rozwiązaniem jest montaż małej windy domowej na przykład modelu Stiltz TRIO. Jest to winda domowa, która pozwala na transport osoby na wózku inwalidzkiej wraz z opiekunem. Wielkość kabiny umożliwia, by wjechać do niej wózkiem i by był w niej jednocześnie także opiekun dziecka. Windę można zamontować na przykład w duszy schodów jeżeli ten otwór jest odpowiedniej wielkości. Możemy także zrobić otwór w stropie w wybranym miejscu i tam zamontować windę. W przypadku montażu windy musimy się zliczyć z przeróbkami w domu i z dość dużym kosztem.

Na każde wspomniane urządzenie można otrzymać dofinansowanie ze środków PFRON. Dofinansowań dla dzieci jest trochę więcej niż dla osób dorosłych.