Winda Trio czy platforma schodowa – która z nich sprawdzi się w Twoim domu?

Obydwa urządzenia pozwalają trwale zlikwidować bariery architektoniczne, z którymi borykają się osoby na wózkach inwalidzkich. Służą do samodzielnego poruszania się po domu i są objęte dofinansowaniem ze środków PFRON. Co zatem odróżnia podnośnik Stiltz Trio od eleganckiej platformy przyschodowej?

Winda Trio i platforma schodowa

Czytając artykuł, dowiesz się m.in.:

  1. z której windy mogą korzystać wszyscy domownicy,
  2. co jest tańsze – winda na poddasze Stiltz czy platforma dla niepełnosprawnych,
  3. które urządzenie pozwala na transportowanie osoby niepełnosprawnej razem z opiekunem.

Winda Trio – komfortowe rozwiązanie (nie tylko) dla mieszkańców domów

Podnośnik Trio to nowoczesne urządzenie, która umożliwia wygodne oraz bezpieczne przemieszczanie się pomiędzy kondygnacjami budynku. Można je zamontować wewnątrz domu jednorodzinnego lub mieszkania dwupoziomowego.

W przeciwieństwie do platformy dla niepełnosprawnych, windy domowej nie trzeba montować w pobliżu schodów. Można ją założyć np. na korytarzu lub bezpośrednio w sypialni osoby niepełnosprawnej.

Ile kosztuje winda na poddasze?
Elektryczna winda osobowa Stiltz Trio pozwoli Ci poruszać się pomiędzy piętrami w towarzystwie opiekuna.

Platforma schodowa – winda o uniwersalnym zastosowaniu

Choć platformę schodową można zamontować tylko wzdłuż biegu schodów, to jej zastosowanie jest znacznie szersze niż w przypadku wind domowych. Platformy dla osób niepełnosprawnych pozwalają zlikwidować bariery w domach jednorodzinnych, blokach oraz kamienicach – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Ich funkcjonalności oraz solidne wykonanie sprawiają, że windy schodowe sprawdzają się także w obiektach użyteczności publicznej. W przeciwieństwie do wind Stiltz, udźwig platformy schodowej umożliwia bezpieczne transportowanie tylko 1 osoby na wózku inwalidzkim.

Platforma schodowa w bloku
Platforma schodowa w bloku – przed i po montażu. Realizacja firmy Windy Schodowe.

Która winda dla niepełnosprawnych będzie lepsza dla Ciebie?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto uwzględnić poniższe czynniki.

Indywidualne potrzeby i stan zdrowia użytkownika windy

Winda Trio do świetne rozwiązanie dla osób na wózkach inwalidzkich, które wymagają pomocy opiekuna. Udźwig sięgający 250 kg pozwoli Ci na bezpieczne przemieszczanie się pomiędzy piętrami wraz z wózkiem inwalidzkim i w towarzystwie opiekuna.

Zakup windy Stiltz Trio jest często inwestycją w spokojną starość. Zamontowanie komfortowej windy dla 3 osób pozwoli domownikom zachować samodzielność, gdy pokonywanie schodów zacznie im sprawiać trudności. Zanim to jednak nastąpi, cicha winda domowa będzie komfortowym rozwiązaniem, które zwiększy standard życia całej rodziny. Z modelu Trio mogą korzystać zarówno osoby niepełnosprawne, jak i seniorzy oraz ich bliscy.

Wielu seniorów korzysta także z dwuosobowej windy Stiltz Duo. 

Platformy schodowe powstały z myślą osobach niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich, które są w stanie samodzielnie obsługiwać dźwig. Z niektórych platform dla niepełnosprawnych mogą jednak korzystać także seniorzy. Aby było to możliwe, warto zainwestować w opcjonalne siedzisko do platformy Ascendor. Winda schodowa z rozkładanym krzesełkiem sprawdzi się w domu, którego mieszkańcami są senior i osoba niepełnosprawna.

Platforma schodowa z krzesełkiem
Platforma schodowa z krzesełkiem to dobre rozwiązanie dla osoby niepełnosprawnej, która mieszka wraz z seniorem.

Możliwości techniczne montażu windy dla niepełnosprawnych

W przypadku windy Trio minimalna wysokość pomieszczenia na górnej kondygnacji nie może być mniejsza niż 2230 mm (w wersji niestandardowej). W domu należy też wygospodarować miejsce pozwalające na swobodny dostęp do windy, której podstawa ma wymiary 1278 x 1046 mm. Jeśli podnośnik ma wjeżdżać np. bezpośrednio do sypialni seniora, to konieczne będzie także wykonanie odpowiedniego otworu w stropie.

Cicha winda do domu
Winda dla niepełnosprawnych Trio może łączyć np. sypialnię z jadalnią.

Ze względu na umiejscowienie platformy schodowej, ważną rolę odgrywa minimalna szerokość schodów. W przypadku windy schodowej Logic z torem zamontowanym do ściany szerokość schodów musi wynosić co najmniej 85 cm. Istotny jest także kąt nachylenia schodów, który w taniej platformie Logic powinien osiągać 00 – 450.

Założenie windy schodowej dla niepełnosprawnych jest możliwe tylko wtedy, gdy przed schodami znajduje się miejsce, w którym platforma może „zaparkować”. W przypadku platformy Logic powinno to być ok. 130 – 170 cm wolnej przestrzeni.

 Tania platforma schodowa Logic – realizacja firmy Windy Schodowe, która montuje windy dla niepełnosprawnych na terenie całej Polski.

Koszt zakupu i montażu windy dla niepełnosprawnych

Ile kosztuje winda do domu?

W domu jednorodzinnym można założyć zarówno windę TRIO, jak i platformę schodową. Ich ceny zależą od wielu czynników, lecz można przyjąć, że koszt trzyosobowej windy Stiltz przekracza 75-80 tys. zł. Wydatki związane z zakupem i montażem platform przyschodowych są analogiczne w przypadku domów jednorodzinnych oraz wielorodzinnych.

Jaki jest koszt budowy windy w bloku?

Jeśli chcesz zaoszczędzić, zamów używaną platformę schodową Logic, która porusza się wzdłuż schodów prostych. Jej zamontowanie na schodach o długości ok. 3 m to wydatek rzędu ok. 20 tys. zł. Na ostateczną wycenę wpływa m.in. sposób montażu – platformę przyschodową można przymocować do słupków lub do ściany, wewnątrz lub na zewnątrz budynku.

Tania platforma schodowa Logic
Winda zewnętrzna Logic

Nowa platforma dla niepełnosprawnych Logic kosztuje ponad 30 tys. zł. Z kolei elegancka winda schodowa Ascendor PLG7 to już koszt rzędu od. 38 do ponad 40 tys. zł. W przypadku zamówienia krzywoliniowej platformy schodowej Ascendor PLK8 wydatki rozpoczynają się od 60 tys. zł. Na ich wysokość wpływa m.in. liczba kondygnacji, zakrętów oraz przystanków.

Możesz jednak obniżyć koszty zakupu i montażu platformy schodowej oraz windy TRIO. Aby to zrobić, skorzystaj z dofinansowania ze środków PFRON lub z pomocy fundacji wspierających osoby niepełnosprawne.

FAQ

Jaką windę wybrać – platformę schodową czy Stiltz Trio?

Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Wszystko zależy od specyfiki budynku i schodów oraz indywidualnej sytuacji osoby niepełnosprawnej lub seniora.  Dla schorowanych osób, które poruszają się na wózkach inwalidzkich z pomocą opiekuna lepszym rozwiązaniem będzie winda na poddasze Stiltz Trio.

Platforma schodowa sprawdzi się natomiast w przypadku niepełnosprawnych mieszkańców bloków i kamienic oraz pozwoli zlikwidować bariery zewnętrzne w domu jednorodzinnym. Wybór windy dla osób niepełnosprawnych to decyzja na wiele lat, dlatego warto poprzedzić go rozmową z ekspertami z firmy Windy Schodowe.

Ile kosztuje cicha winda domowa Stiltz Trio?

Orientacyjny koszt zakupu i montażu podnośnika domowego Trio przekracza 75-80 tys. zł.

Ile kosztuje platforma schodowa dla niepełnosprawnych?

Jej cena zależy od wielu czynników, m.in. rodzaju i wysokości schodów oraz wyboru dodatkowych opcji. Koszt używanej platformy na schody proste rozpoczyna się już od ok. 20 tys. zł. Ceny nowych platform schodowych prostoliniowych to z kolei wydatek rozpoczynający się od 30 tys. zł, a krzywoliniowych – od 60 tys. zł.

Kontakt do firmy Windy Schodowe