Winda schodowa czy osobowa – którą wybrać dla seniora? Praktyczny poradnik

Krzesełko HomeGlide i mała winda do domu Stiltz to urządzenia, które zwiększają bezpieczeństwo oraz komfort życia osób w podeszłym wieku. Choć każde z nich pomaga seniorom w pokonywaniu schodów, to wybór pomiędzy krzesełkiem a dźwigiem osobowym wcale nie jest oczywisty. Aby ułatwić Ci to zadanie, opisaliśmy 3 przykładowe sytuacje wraz z rekomendacjami dotyczącymi optymalnego wyboru urządzenia.

Winda schodowa i osobowa

Z artykułu dowiesz się:

  1. z którego dźwigu skorzystasz, nie płacąc za jego zakup,
  2. jaką windę dla seniora warto zamontować w domu z podnośnikiem Levicare,
  3. który dźwig ułatwi życie seniora z mieszkania dwupoziomowego,
  4. z jakiej windy skorzystasz w ciągu 2-3 dni od złożenia zamówienia?

Tanie krzesło schodowe a winda Stiltz

W poprzednim artykule omówiliśmy przykład pani Anny, której rodzina postanowiła sprezentować krzesełko HomeGlide w promocyjnej cenie. Przedstawiliśmy też sytuację przezornej pary seniorów, która chcąc jak najdłużej zachować samodzielność, zdecydowała się na montaż windy osobowej Stiltz. A na koniec zaprezentowaliśmy przykład samotnego mieszkańca bloku, który wraz z sąsiadami w podeszłym wieku zamówił montaż windy schodowej. Dzisiaj omówimy kolejne 3 przykłady, które pomogą Ci wybrać urządzenie dopasowane do Twoich potrzeb.

Krzesełko schodowe może transportować też i dziecko.
Mini windy na schodach w domu jednorodzinnym

Przykład 1: krzesełko HomeGlide dla schorowanego mieszkańca domu jednorodzinnego

Pan Józef wymaga obecnie kosztownego leczenia, a zakup leków i rehabilitacja pochłaniają całą emeryturę seniora. Jego oszczędności wystarczyłyby wprawdzie na zakup windy DUO lub taniego krzesła schodowego, lecz stanowią zabezpieczenie na wypadek pogorszenia się stanu zdrowia. Pan Józef mieszka samotnie w domu jednorodzinnym ze schodami prostymi, których nie jest już w stanie samodzielnie pokonywać. Zależy mu na szybkim założeniu urządzenia, którego montaż nie wymaga przebijania stropu przez ekipę budowlaną (jak ma to miejsce w przypadku windy Stiltz). Chciałby jednak zminimalizować koszty jego zakupu lub przesunąć je w czasie.

Skontaktuj się z naszym doradcą ds likwidacji barier architektonicznych
Tania winda na schody może pomóc w pokonaniu kilku lub kilkunastu stopni.

W tej sytuacji rekomendujemy założenie miniwindy schodowej, którą osoby prywatne mogą kupić do końca marca w promocyjnej cenie – ok. 7500 zł. Montaż krzesełka HomeGlide nie wymaga przeprowadzania żadnych prac budowlanych i zajmuje zaledwie kilka godzin. Dostawa urządzenia trwa 2-3 dni. Promocja dotyczy nowych urządzeń, które są objęte 2-letnią gwarancją. Pan Józef może jednak skorzystać z drugiej opcji – długoterminowego wynajmu, który pozwoli mu zyskać sprawne krzesełko w ramach comiesięcznego abonamentu. Dzięki temu zachowa oszczędności na wypadek konieczności opłacenia kosztownej rehabilitacji.

Przykład 2: miniwinda na schody dla seniora wymagającego opieki

Pani Janina nie porusza się już samodzielnie i wymaga stałej pomocy ze strony rodziny. Jej codzienna pielęgnacja nie stanowi problemu, ponieważ w domu, w którym mieszka seniorka, zamontowano podnośnik ścienny Levicare. Dzięki urządzeniu pani Janina jest bezpiecznie transportowana do łazienki i pokoju, w którym odbywa się rehabilitacja. Problemem pozostają jednak schody, które utrudniają przewożenie pani Janiny do lekarza. Opiekunowie nie chcą ryzykować, że podczas przenoszenia schorowanej babci na rękach dojdzie do wypadku. Szukają więc bezpiecznego urządzenia, które można połączyć z funkcjonalnościami podnośnika Levicare.

Krzesełko schodowe porusza się po szynie jezdnej
Krzesełko schodowe może poruszać się po zakrzywionej szynie jezdnej

Ze względu na to, że pani Janina nie korzysta z wózka inwalidzkiego, najlepszym rozwiązaniem będzie założenie windy na schody dla seniorów. Obok taniego krzesła schodowego można zamontować podnośnik Levicare, który przetransportuje osobę niepełnosprawną do windy i umieści ją na siedzisku. Dzięki temu przewożenie pani Janiny po schodach będzie bezpieczne oraz wygodne – zarówno dla pasażerki, jak i opiekuna.

Winda domowa Stiltz TRIO może przewieść osobę na wózku inwalidzkim
Winda DUO – komfortowe rozwiązanie dla seniorów. Dostępny jest też wariant TRIO przeznaczony dla osób na wózkach inwalidzkich.

Przykład 3: winda w mieszkaniu dwupoziomowym

Pan Marek jest aktywną osobą – lubi spędzać czas na świeżym powietrzu i często zaprasza do siebie przyjaciół. Niestety, od pewnego czasu wchodzenie oraz schodzenie po schodach sprawia mu ból i utrudnia codzienne poruszanie się po mieszkaniu dwupoziomowym. Pan Marek szuka urządzenia do likwidacji barier, które nie przypomina windy dla niepełnosprawnych i będzie pasowało do jego nowoczesnego wnętrza.

Nowoczesna winda domowa
Winda Stiltz pasuje do każdego wnętrza i stanowi doskonałe uzupełnienie mieszkania lub domu o wysokim standardzie.

W tym przypadku idealnym rozwiązaniem będzie założenie windy DUO, która zwiększa komfort mieszkańców domów oraz mieszkań dwupoziomowych – nie tylko seniorów. Urządzenie służy do transportu 2 osób, pozwoli więc panu Markowi przemieszczać się pomiędzy piętrami samotnie lub z osobą towarzyszącą. Ile kosztuje winda w domu jednorodzinnym lub mieszkaniu? Koszty zakupu, dostawy i montażu windy Stiltz (bez kosztów prac budowlanych) rozpoczynają się od ok. 50-60 tys. zł. Warto dodać, że miniwinda ułatwi życie nie tylko seniorowi, ale także jego rodzinie – mogą z niej bowiem korzystać wszyscy domownicy.

Kontakt do firmy Windy Schodowe