Szybka i tania likwidacja barier architektonicznych

Wiele osób zastanawia się, czy istnieje możliwość szybkiej, lecz co najistotniejsze – niezbyt kosztownej likwidacji barier architektonicznych w domu, tak żeby osoba niepełnosprawna mogła się łatwiej po nim poruszać. Okazuje się, że tak! Wystarczy zamontować urządzenie, które pozwala na zwalczenie wielu barier. Mowa tutaj o samobieżnym krzesełku schodowym. Obecnie oferowane są dwie opcje. Można wybrać dwa krzesełka zainstalowane na szynie prostej bądź jedno krzesełko na torze krzywoliniowym. Ta druga opcja jest nieco droższa lecz zdecydowanie wygodniejsza. Likwidacja barier architektonicznych może być szybka i tania.

Najtańsze krzesełko schodowe
Samobieżne krzesełko domowe

Likwidacja barier architektonicznych – szybka, tania i efektywna

Jeżeli mowa o wielu domach jednorodzinnych wybudowanych w naszym kraju, to najczęściej występują w nich dwubiegowe schody ze spocznikiem. Zbudowane są one z dwóch prostych odcinków, które oddziela od siebie płaska część (półpiętro, podest i spocznik). Nierzadko można je spotkać w starszych domkach jednorodzinnych. Niestety takie schody mają też określone wady. Największym ich problemem jest to, że są dość wąskie. W praktyce sprawia to spory kłopot, zwłaszcza wtedy, kiedy wymagana jest szybka i bezproblemowa likwidacja barier poprzez montaż krzesełka schodowego.

Bardzo popularnym rozwiązaniem na likwidację barier architektonicznych jest montaż platformy przyschodowej. Niestety przy niewielkim spoczniku takiej możliwości nie ma, ponieważ względy techniczne będą uniemożliwiały zastosowanie dźwigu osobowego. Takiego pozwalającego osobie niepełnosprawnej sprawnie poruszać się po domu na wózku inwalidzkim.

Od wielu lat istnieje opcja przeprowadzenia montażu pionowego podnośnika na zewnątrz budynku. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że zamontowanie podnośnika pionowego dla osób niepełnosprawnych to świetne rozwiązanie, jednak bardzo kosztowne. Niestety mało kto może pozwolić sobie na taką opcję, gdyż koszt jest ogromny.

Krzesełko przyschodowe – czy to dobry sposób na zlikwidowanie barier architektonicznych?

Podnośnik pionowy to doskonałe rozwiązanie dla niepełnosprawnych, jednak cena zazwyczaj okazuje się nieosiągalna. Z tego powodu niewiele osób może sobie na nie pozwolić. Istnieją jednak inne sposoby na to, żeby bariery architektoniczne nie stanowiły kłopotu dla niepełnosprawnego. Przede wszystkim warto rozważyć montaż schodowego krzesełka. Taka opcja jest znacznie tańsza od montażu podnośnika. Niestety i w takim przypadku pojawiają się pewne niedogodności. Mowa tutaj głównie o tym, że krzesełko samobieżne nie może przewieźć osoby razem z wózkiem inwalidzkim. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku windy czy podnośnika. Co istotne, zastosowanie krzesełka samobieżnego wymaga pewności, iż osoba niepełnosprawna ma wystarczająco siły, żeby bez większych trudności mogła przesiąść się z wózka na samobieżne krzesełko.

Okazuje się, że krzesełko przyschodowe to zdecydowanie najlepsza opcja dla osób w podeszłym wieku i niepełnosprawnych, które codziennie muszą radzić sobie samemu z pokonywaniem architektonicznych barier. Mowa tutaj oczywiście o osobach, które mają do pomocy opiekuna. W takim przypadku krzesełko przyschodowe znacznie ułatwia funkcjonowanie nie tylko niepełnosprawnemu, ale też osobie pomagającej w życiu osobie schorowanej.

Mała winda do domu
Mała winda domowa

Mała winda domowa

Kolejnym rozwiązaniem niestety najbardziej kosztowym jest montaż małej windy domowej. Winda domowa Stiltz Duo to innowacyjne urządzenie dźwigowe do montażu w domu. Została zaprojektowana i wyprodukowana z myślą o seniorach i osobach niepełnosprawnych, borykających się z trudnościami w pokonywaniu schodów. Montaż jej jest możliwy niemal w każdym miejscu. Po montażu winda zajmuje niewiele miejsca, jest to około 0,8 metra kwadratowego. Winda domowa marki Stiltz składa się z części modułowych, których montaż standardowo zajmuje naszym specjalistom jeden dzień. Samonośna konstrukcja urządzenia składa się z dwóch równolegle i pionowo ustawionych szyn, po których się porusza.