Obydwa urządzenia powstały z myślą o likwidacji barier architektonicznych w domach osób w podeszłym wieku. Na zakup każdego z nich możesz też uzyskać dofinansowanie ze środków PFRON. Co zatem wybrać – krzesło schodowe dla seniora czy windę domową? Dowiedz się, analizując 3 przykłady osób, które zamówiły montaż jednego z tych urządzeń.
Z artykułu dowiesz się:
- dlaczego kupując najtańsze krzesełko schodowe oszczędzasz 2 razy,
- ile kosztuje krzesełko Homeglide w promocyjnej cenie,
- które urządzenie warto zamontować w dużym domu, a które w bloku.
Krzesełko HomeGlide kontra winda Stiltz
Zakup urządzenia służącego do likwidacji barier to inwestycja na lata, dlatego przed jej dokonaniem warto dokładnie przemyśleć kwestię wyboru windy. Choć każda z nich ułatwia życie osobom mającym problemy z pokonywaniem schodów, to wybór urządzenia powinien uwzględniać indywidualne potrzeby klienta. Nie sugeruj się więc tylko ceną czy wyglądem dźwigu. Dowiedz się, dlaczego jest to tak ważne, poznając 3 przykłady zastosowania wind dla seniorów.
Przykład 1: krzesło schodowe dla seniora – prezent od rodziny
Dzieci pani Anny zauważyły, że ich mama od dłuższego czasu unika korzystania ze schodów. Zamiast zasiadać z rodziną do posiłków przy jadalnianym stole, prosi o przynoszenie obiadu do swojej sypialni. Coraz mniej chętnie przebywa też w ogrodzie, w którym jeszcze do niedawna spędzała większość czasu. Problemy z pokonywaniem schodów nie są wystarczająco duże, aby pani Anna mogła uzyskać dofinansowanie ze środków PFRON, a niewielkie oszczędności nie pozwalają jej rodzinie na zakup kosztownego urządzenia.
W takiej sytuacji optymalnym rozwiązaniem jest wybór nowego krzesełka HomeGlide na schody proste, dostępnego obecnie w promocyjnej cenie. Klienci prywatni mogą je zamówić w ofercie firmy Windy Schodowe już za 7000-7500 zł brutto. Kupując najtańsze krzesełko schodowe na rynku, rodzina pani Anny zyskała podwójnie:
- zapłaciła mniej za możliwość korzystania z urządzenia objętego gwarancją,
- w przyszłości może otrzymać zwrot części kosztów inwestycji, odsprzedając nam windę schodową, gdy pani Anna przestanie z niej korzystać lub zmieni miejsce zamieszkania.
Przykład 2: winda domowa dla przezornej pary seniorów
Państwo Kowalscy niedawno przeszli na emeryturę i postanowili zadbać o swoją przyszłość. Mieszkają sami w trzypoziomowym domu jednorodzinnym z krętymi schodami, ponieważ ich dzieci kilka lat temu przeprowadziły się do innego miasta. Pani Kowalska jest w świetnej formie, lecz jej mąż podupada na zdrowiu i zaczyna tracić sprawność. Para seniorów zamierza więc zlikwidować barierę w postaci schodów, aby jak najdłużej zachować samodzielność i uniezależnić się od pomocy ze strony rodziny.
W takiej sytuacji montaż krzesełka HomeGlide na schody proste nie jest możliwy, a założenie krzesła krzywoliniowego znacznie zwiększyłoby koszty inwestycji. Nie pozwoliłoby też na jednoczesne korzystanie z urządzenia przez państwa Kowalskich. Częste użytkowanie krzesełka schodowego byłoby natomiast utrudnione przez obecność akumulatorów, których naładowanie się wymaga czasu. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest więć w tym przypadku założenie windy trzypoziomowej Stiltz, którą można zamontować w niemal dowolnym miejscu. Urządzenie nie musi sąsiadować ze ścianą, ani ze schodami – może znajdować się na korytarzu lub w sypialni czy jadalni. Co istotne, w przeciwieństwie do krzesełka schodowego, winda na poddasze jest zasilana bezpośrednio z sieci. Dzięki temu państwo Kowalscy mogą się nią poruszać w górę lub w dół – raz za razem – nie czekając, aż naładują się akumulatory.
Przykład 3: krzesełko HomeGlide dla samotnego mieszkańca bloku
Pan Adam mieszka w czteropiętrowym budynku wielorodzinnym, w którym nie ma windy. Wyjście na zakupy z mieszkania usytuowanego na trzecim piętrze jest dla niego coraz większym problemem, dlatego często musi prosić sąsiadów o pomoc. W jego bloku mieszka także kilku innych seniorów mających trudności z pokonywaniem schodów, lecz spółdzielnia wyklucza możliwość zamontowania tradycyjnej windy.
Optymalnym rozwiązaniem takiej sytuacji jest zamontowanie krzesła schodowego dla seniorów. W zależności od rodzaju schodów może to być krzesełko prosto- lub krzywoliniowe. Często istnieje też możliwość założenia kilku wind krzesełkowych HomeGlide – po 2 na schody zabiegowe, co bywa bardziej opłacalne od montażu 1 urządzenia krzywoliniowego. W przypadku pana Adama warto złożyć wniosek do spółdzielni wspólnie z sąsiadami i podzielić się z nimi kosztami inwestycji. Ponadto, jeżeli któryś z lokatorów ma orzeczenie o niepełnosprawności, może ubiegać się o dofinansowanie ze środków PFRON, które obniży koszty nawet o 85% – 95%.
W następnym artykule przeanalizujemy kolejne przykłady, aby pomóc Ci wybrać urządzenie szyte na miarę Twoich potrzeb. Jeśli nie chcesz czekać, zadzwoń do naszych ekspertów i już teraz poproś o bezpłatną poradę.