Przeszklone windy Stiltz na poddasze powstały z myślą o zwiększeniu wygody poruszania się pomiędzy piętrami w mieszkaniach dwupoziomowych i domach jednorodzinnych. Choć obydwa modele podnośników ułatwiają życie swoim właścicielom, to dźwigi DUO i TRIO różnią się rozmiarami oraz maksymalną wysokością podnoszenia. Poznaj kluczowe parametry wind domowych i zobacz, która z nich sprawdzi się w Twoim domu.
Przeczytaj ten artykuł w 5 minut i dowiedz się:
– dlaczego podnośnik TRIO częściej wybierają właściciele domów z piwnicą,
– jak prawidłowo zmierzyć różnicę poziomów, którą ma pokonać winda domowa Stiltz,
– czy windy Stiltz można montować w domach ze skosami.
Jaka jest maksymalna wysokość podnoszenia windy Stiltz DUO i TRIO?
Podnośniki pionowe Stiltz różnią się od siebie m.in. wielkością kabiny, udźwigiem i maksymalną wysokością podnoszenia. W praktyce oznacza to, że przed zamówieniem windy na poddasze należy uwzględnić zarówno potrzeby użytkowników dźwigu, jak i wielkość domu.
Winda dla 2 osób (DUO), której udźwig sięga 170 kg, została przystosowana do przemierzania trasy o maksymalnej wysokości 4,5 m. Może więc pokonywać 1 kondygnację, poruszając się np. między garażem a hallem lub parterem i pierwszym piętrem. Jeżeli chcesz zamówić montaż windy Stiltz DUO w wybudowanym już domu, pamiętaj o przygotowaniu otworu w stropie o wymiarach 105 cm x 80 cm.
Szersze możliwości wykorzystania stwarza winda dla 3 osób (TRIO), która może transportować także osobę na wózku inwalidzkim razem z opiekunem. Duży podnośnik domowy o udźwigu sięgającym 250 kg, może połączyć aż 2 kondygnacje. Pozwoli Ci on wygodnie pokonać np. odległość między piwnicą (1 przystanek), parterem (2 przystanek) a pierwszym piętrem (3 przystanek). Maksymalna wysokość podnoszenia windy TRIO osiąga 6 m, a rozmiary otworu, przez który przechodzi winda wynoszą 110 cm x 130 cm. Dźwig nie musi jednak przechodzić przez strop – możemy go również zamontować przy antresoli lub w przestrzeni pomiędzy schodami.
Jak prawidłowo obliczyć różnicę poziomów, które połączy winda Stiltz?
Niezależnie od tego, który model podnośnika wybierzesz, pamiętaj o dokładnym zmierzeniu różnicy poziomów. Wiele osób zapomina, że nie jest ona równoznaczna z wysokością pomieszczenia liczoną od podłogi do sufitu. Podczas pomiaru należy też uwzględnić grubość stropu, która czasami osiąga nawet 40 cm.
Choć maksymalna wysokość podnoszenia wynosi dla windy DUO 4,5 m, to jeśli różnica poziomów przekroczy 3 m, dźwig musi mieć podwójne zabezpieczenie. W naszym żargonie mówimy, że jest to „winda z dodatkową normą”. Wymogi bezpieczeństwa sprawiają, że wysokość pomiędzy poziomami stanowi dla nas jeden z kluczowych parametrów.
Czy można zamontować windę na poddasze w domu ze skosami?
Tak, wykonaliśmy już wiele takich montaży. Aby winda domowa wjeżdżała na poddasze ze skosami, trzeba jednak spełnić 2 warunki:
- minimalna zalecana wysokość górnej kondygnacji w miejscu montażu powinna wynosić 240 cm, a w sytuacji wyjątkowej – 217 cm (dane dotyczą modelu DUO);
- konieczne jest wykonanie odpowiedniego wzmocnienia, jeśli górny sufit wykonano z karton-gipsu. W tym celu należy wyciąć karton-gips na określonej powierzchni. A następnie przymocować np. solidną deskę o grubości 2 cali i wymiarach wynoszących 120 cm x 40 cm.
FAQ
Jaka jest maksymalna wysokość podnoszenia windy DUO?
Podnośnik dla 2 osób może pokonywać odległość sięgającą najwyżej 4,5 m. Jest to wysokość jednej kondygnacji. Jeżeli więc chciałbyś wygodnie przemieszczać się pomiędzy parterem a pierwszym piętrem lub garażem i parterem, to rozważ wybór windy DUO.
Jaka jest maksymalna wysokość podnoszenia windy TRIO?
W przypadku windy przeznaczonej do transportowania 3 pasażerów lub osoby niepełnosprawnej na wózku inwalidzkim maksymalna wysokość podnoszenia wynosi 6 m. W praktyce oznacza to, że winda TRIO może pokonywać 2 kondygnacje, zatrzymując się przy tym na 3 przystankach. Po jej zamontowaniu będziesz mógł szybko pokonywać trasę między parterem, pierwszym piętrem i drugim piętrem. Trzyosobowa winda domowa pozwoli Ci także wygodnie wjechać z piwnicy na parter lub bezpośrednio na pierwsze piętro.