Jaką wysokość mogą pokonać windy Stiltz DUO i TRIO?

Przeszklone windy Stiltz na poddasze powstały z myślą o zwiększeniu wygody poruszania się pomiędzy piętrami w mieszkaniach dwupoziomowych i domach jednorodzinnych. Choć obydwa modele podnośników ułatwiają życie swoim właścicielom, to dźwigi DUO i TRIO różnią się rozmiarami oraz maksymalną wysokością podnoszenia. Poznaj kluczowe parametry wind domowych i zobacz, która z nich sprawdzi się w Twoim domu.

Winda domowa STILTZ.
Winda domowa do domu.

Przeczytaj ten artykuł w 5 minut i dowiedz się:

– dlaczego podnośnik TRIO częściej wybierają właściciele domów z piwnicą,

– jak prawidłowo zmierzyć różnicę poziomów, którą ma pokonać winda domowa Stiltz,

– czy windy Stiltz można montować w domach ze skosami.

Jaka jest maksymalna wysokość podnoszenia windy Stiltz DUO i TRIO?

Dofinansowanie dla osób niepełnosprawnych.
Jak otrzymać dofinansowanie PFRON?

Podnośniki pionowe Stiltz różnią się od siebie m.in. wielkością kabiny, udźwigiem i maksymalną wysokością podnoszenia. W praktyce oznacza to, że przed zamówieniem windy na poddasze należy uwzględnić zarówno potrzeby użytkowników dźwigu, jak i wielkość domu.

Winda dla 2 osób (DUO), której udźwig sięga 170 kg, została przystosowana do przemierzania trasy o maksymalnej wysokości 4,5 m. Może więc pokonywać 1 kondygnację, poruszając się np. między garażem a hallem lub parterem i pierwszym piętrem. Jeżeli chcesz zamówić montaż windy Stiltz DUO w wybudowanym już domu, pamiętaj o przygotowaniu otworu w stropie o wymiarach 105 cm x 80 cm.

Szersze możliwości wykorzystania stwarza winda dla 3 osób (TRIO), która może transportować także osobę na wózku inwalidzkim razem z opiekunem. Duży podnośnik domowy o udźwigu sięgającym 250 kg, może połączyć aż 2 kondygnacje. Pozwoli Ci on wygodnie pokonać np. odległość między piwnicą (1 przystanek), parterem (2 przystanek) a pierwszym piętrem (3 przystanek). Maksymalna wysokość podnoszenia windy TRIO osiąga 6 m, a rozmiary otworu, przez który przechodzi winda wynoszą 110 cm x 130 cm. Dźwig nie musi jednak przechodzić przez strop – możemy go również zamontować przy antresoli lub w przestrzeni pomiędzy schodami.

Jak prawidłowo obliczyć różnicę poziomów, które połączy winda Stiltz?

Niezależnie od tego, który model podnośnika wybierzesz, pamiętaj o dokładnym zmierzeniu różnicy poziomów. Wiele osób zapomina, że nie jest ona równoznaczna z wysokością pomieszczenia liczoną od podłogi do sufitu. Podczas pomiaru należy też uwzględnić grubość stropu, która czasami osiąga nawet 40 cm.

Winda domowa Stiltz DUO.
W zależności od modelu windy Stiltz mogą łączyć 1 lub 2 kondygnacje.

Choć maksymalna wysokość podnoszenia wynosi dla windy DUO 4,5 m, to jeśli różnica poziomów przekroczy 3 m, dźwig musi mieć podwójne zabezpieczenie. W naszym żargonie mówimy, że jest to „winda z dodatkową normą”. Wymogi bezpieczeństwa sprawiają, że wysokość pomiędzy poziomami stanowi dla nas jeden z kluczowych parametrów.

Czy można zamontować windę na poddasze w domu ze skosami?

Tak, wykonaliśmy już wiele takich montaży. Aby winda domowa wjeżdżała na poddasze ze skosami, trzeba jednak spełnić 2 warunki:

  1. minimalna zalecana wysokość górnej kondygnacji w miejscu montażu powinna wynosić 240 cm, a w sytuacji wyjątkowej – 217 cm (dane dotyczą modelu DUO);
  2. konieczne jest wykonanie odpowiedniego wzmocnienia, jeśli górny sufit wykonano z karton-gipsu. W tym celu należy wyciąć karton-gips na określonej powierzchni. A następnie przymocować np. solidną deskę o grubości 2 cali i wymiarach wynoszących 120 cm x 40 cm.
Kontakt do firmy Windy Schodowe
Skontaktuj się z naszym doradcą.

FAQ

Jaka jest maksymalna wysokość podnoszenia windy DUO?

Podnośnik dla 2 osób może pokonywać odległość sięgającą najwyżej 4,5 m. Jest to wysokość jednej kondygnacji. Jeżeli więc chciałbyś wygodnie przemieszczać się pomiędzy parterem a pierwszym piętrem lub garażem i parterem, to rozważ wybór windy DUO.

Jaka jest maksymalna wysokość podnoszenia windy TRIO?

W przypadku windy przeznaczonej do transportowania 3 pasażerów lub osoby niepełnosprawnej na wózku inwalidzkim maksymalna wysokość podnoszenia wynosi 6 m. W praktyce oznacza to, że winda TRIO może pokonywać 2 kondygnacje, zatrzymując się przy tym na 3 przystankach. Po jej zamontowaniu będziesz mógł szybko pokonywać trasę między parterem, pierwszym piętrem i drugim piętrem. Trzyosobowa winda domowa pozwoli Ci także wygodnie wjechać z piwnicy na parter lub bezpośrednio na pierwsze piętro.