Czym są bariery architektoniczne i jak je likwidować?

Niedostrzegane przez w pełni sprawne osoby mogą przysporzyć wielu trudności starszym i niepełnosprawnym. Bariery architektoniczne to fizyczne przeszkody utrudniające lub uniemożliwiające poruszanie się i przedostanie w wyznaczone miejsce. Występują praktycznie wszędzie: na ulicach, w urzędach, w szkołach, parkach i wszelkich obiektach budowlanych. Jednak te najbardziej uciążliwe znajdują się w naszych domach i mieszkaniach oraz ich najbliższej okolicy. Najczęściej występującą barierą architektoniczną są schody, które potrafią całkowicie uniemożliwić np. samodzielne wyjście z domu. Jak likwidować bariery architektoniczne?

Likwidacja barier architektonicznych w Twoim domu

Likwidacja barier architektonicznych jest potrzebna przede wszystkim w budynkach i blokach starego budownictwa, gdzie na etapie projektowania nie zostały wzięte pod uwagę ułatwienia dla osób niepełnosprawnych. Schody, wysokie progi, brak windy w miejscu Twojego zamieszkania nie muszą stanowić dla Ciebie dłużej problemu. Nowoczesne rozwiązania umożliwiają likwidacje praktycznie każdej przeszkody, która ogranicza Twoje funkcjonowanie. Wspomnianymi rozwiązaniami do likwidacji barier są urządzenia dźwigowe. W zależności od rodzaju przeszkody oraz miejsca jej występowania – możesz dobrać odpowiednie urządzenie dopasowane do Twoich potrzeb. 

Urządzenia do likwidacji barier architektonicznych

Urządzenia dźwigowe to bardzo ogólna nazwa, pod którą kryją się przeróżne windy schodowe, poniżej wymienimy najpopularniejsze urządzenia wraz z krótką charakterystyką.

Zacznijmy od urządzeń, które pomogą seniorom i osobom niepełnosprawnym, mogącym samodzielnie poruszać się po płaskim podłożu, lecz mają trudności w samodzielnym pokonywaniu schodów. Do tej grupy możemy zaliczyć:

Krzesełka schodowe

Krzesełka schodowe na torze prostym lub krzywoliniowym

komfortowe, proste w obsłudze i bezpieczne urządzenia do montażu w domach i blokach. Poruszają się po torze jezdnym, który montowany jest wzdłuż schodów. Niektóre modele krzeseł schodowych można wykorzystać na zewnątrz budynku.

dowiedz się więcej

Winda domowa

jej wygląd przypomina klasyczną windę i również podobnie się z niej korzysta. Porusza się w górę i w dół pokonując kondygnacje w domu jednorodzinnym, ale również może pokonać piętra w mieszkaniu dwupoziomowym.

Platformy schodowe

poruszają się wzdłuż schodów (wewnątrz i na zewnątrz budynku), ich udźwig wynosi nawet 300 kg. Nowoczesne platformy zajmują bardzo mało miejsca na schodach, dlatego ich montaż nie utrudnia korzystania ze schodów przez innych domowników.

Podnośniki pionowe

ich zastosowanie najczęściej można spotkać na zewnątrz budynku, wyglądają jak mała winda, która porusza się w górę i w dół na wysokość do 3 metrów. Podnośniki najczęściej są wykorzystywane przy schodach wejściowych do budynku oraz przy balkonach i tarasach.